راز بقا
برنده جایزه برنز مسابقه IAPLC 2018 - نسخه‌ی قابل چاپ

+- راز بقا (http://www.raazebaghaa.org/forum)
+-- انجمن: مهره داران Vertebrata (http://www.raazebaghaa.org/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: ماهی ها Fishes (http://www.raazebaghaa.org/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+---- انجمن: مطالب مرتبط با ماهی و آکواریوم (http://www.raazebaghaa.org/forum/forumdisplay.php?fid=124)
+----- انجمن: مباحث آکواریوم (http://www.raazebaghaa.org/forum/forumdisplay.php?fid=357)
+------ انجمن: مسابقات جهانی آکواریوم و مناظر آبی Aquascaping World Contests (http://www.raazebaghaa.org/forum/forumdisplay.php?fid=362)
+------ موضوع: برنده جایزه برنز مسابقه IAPLC 2018 (/showthread.php?tid=2438)

برنده جایزه برنز مسابقه IAPLC 2018 - Neda Ariania - 19-09-2019

مسابقه جهانی طراحی گیاهان آبی   IAPLC 2018

. . . برنده جایزه برنز . . .
استیون چانگ  STEVEN CHONG 
از ایالات متحده آمریکا

نام اثر : مخفیگاه پروانه ها Butterfly Hideaway

[تصویر:  1568960203.jpg]

ابعاد آکواریوم به سانتیمتر: W120×D45×H45

گیاهان تانک:
Anubias barteri var. nana “Pangolino” / Anubias barteri var. nana “Petite” / Anubias barteri var. angustifolia / Hemianthus callitrichoides “Cuba” / Eleocharis parvula / Lilaeopsis brasiliensis / Hygrophila pinnatifida / Microsorum sp. “Trident” / Fissidens fontanus / Vesicularia Ferriei / Vesicularia dubyana / Bucephalandra sp. / Riccardia sp. / Pellia sp. / Micranthemum sp.

ماهی ها و بی مهرگان:
Pseudomugil gertrudae

[تصویر:  1568998348.jpg]

استیون چانگ
شغل: بازاریاب
سالهای تجربه در سرگرمی آکواریوم: 14 سال

جوایز دریافت شده در مسابقات IAPLC در سال های گذشته:

رتبه 71   در مسابقه IAPLC 2007

سرگرمی های دیگر غیر از آکواریوم: تصویرگری، نقاشی و عکاسی

[تصویر:  1568971006.jpg]

- به ما بگویید با این طراحی و منظره سازی قصد بیان چه چیزی را داشتید؟

این طرح ابتدا با دو ایده متفاوت شروع شد؛ غاری با یک فروچال و آبشار آرامش بخش شیرایتو در کارویزاوا در ژاپن. درست قبل از جشن 2017 آدا، سفری به  Aomori ژاپن ترتیب داده شد. سنگ های شگرف و دراماتیک موتوتاکی و شاخه های وحشی پیچ در پیچ فضایی را فراهم کردند تا مفاهیم فروچال و شیرایتو-تاکی با هم ادغام شوند. ابتدا بیننده از نگاه یک ماهی، از زیر صخره ها و از دورن فضای بسته غار به گستردگی بیرون خیره می شود و از تاریکی درون غار احساس اضطراب می کند (درام) و فقط زمانی تسکین می یابد که نگاهش بر زمینی مسطح و آرام، که بتوان روی آن ایستاد، آرام می گیرد. مسیر و گذرگاه تخت برای ماهی مفهومی ندارد، اما برای ما انسان ها با دید انسانی بسیار پر معناست. من از ماهی Butterfly rainbow  در تانک استفاده کردم و به آنها اجازه دادم به طور طبیعی شنا کنند. در این فضای تاریک محصور بدون جریان، پروانه های کمرنگ در برابر نیروی جاذبه مقاوت می کنند و آزادانه در غار شناورند. این تانک، دنیای خصوصی و پنهانی آنهاست و از این رو نام تانک را "نهانگاه پروانه ها" گذاشته ام.

[تصویر:  1568975673.jpg]

- دشوارترین مرحله در ایجاد این منظره گیاهی کدام قسمت بود؟

ایجاد سوراخ به خودی خود. درواقع اینکه بدانید چطور کف و لبه های تانک را پنهان کنید، خودش یک چالش فنی بسیار دشوار است. علاوه بر این، تنظیم سایه برای این سوراخ چالش بزرگی است بخصوص وقتی که تلاش می کنید تا عمق کار را حفظ کنید - اگر فضای پشت تانک خیلی بزرگ باشد، تمام حس عمق را از دست می دهد و اگر مواد مورد استفاده، بسیار کوچک باشند، سایه هایشان به اندازه کافی بزرگ نخواهد بود تا فضای داخل حفره، تاریک و سیاه شود و در نتیجه، کار بسیار غیر طبیعی به نظر خواهد رسید. من مطمئن هستم که دیگرانف این کار را به گونه ای دیگر انجام خواهند داد، اما من محبور بودم از تکنیک های حیله گرانه و منحصر بفردی استفاده کنم تا این امر ممکن گردد. اما اسلحه های مخفی، باید مخفی بمانند. هاهاها!!!

RE: برنده جایزه برنز مسابقه IAPLC 2018 - Neda Ariania - 19-09-2019

برنات هوستا   BERNAT HOSTA
از آندورا

نام اثر : TURO DE L’HOME

[تصویر:  1568974164.jpg]

ابعاد آکواریوم به سانتیمتر: W90×D50×H43

گیاهان تانک:
Hemianthus callitrichoides ‘Cuba’ / Micranthemum sp. / Rotala rotundifolia / Bucephalandra sp. / Ceratopteris pteridoides / Cryptocoryne parva / Cryptocoryne petchii / Hydrocotyle tripartita / Eleocharis parvula / Anubias barteri var. nana “Pangolino” / Anubias barteri var. nana

ماهی ها و بی مهرگان:
Trigonostigma espei

[تصویر:  1568918726.jpg]

برنات هوستا
شغل: کار در یک شرکت دارویی
سالهای تجربه در سرگرمی آکواریوم: 25 سال

رتبه 1400   در مسابقه IAPLC 2010
رتبه 80       در مسابقه IAPLC 2012
رتبه 65       در مسابقه IAPLC 2013
رتبه 220     در مسابقه IAPLC 2014
رتبه 1120   در مسابقه IAPLC 2015
رتبه 23       در مسابقه IAPLC 2016
رتبه 111     در مسابقه IAPLC 2017

سرگرمی های دیگر غیر از آکواریوم: انواع تمرین های ورزشی و لذت از طبیعت

[تصویر:  1568917121.jpg]

من فقط می خواستم همان فضای آرامش بخشی را که آقای  Grygoriy Polishchuk  با نقاشی خود BIOTOPE AMANO به تصویر کشیده بود، انتقال دهم. این تصویر، نمای زیبایی از طبیعت را با ساختار و عمقی خوب به نمایش گذاشته بود که جا داشت در آکواریوم اجرا شود. در آن زمان من نمی دانستم که این تصویر متعلق به باغی است که آقای تاکاشی آمانو در نیگیتا ایجاد کرده اند. هنگامی که متوجه این مطلب شدم، خیلی به خودم بالیدم که فضایی را که ایشان ایجاد کرده بودند، دوباره به نمایش می گذارم. فکر می کردم راه خوبی است برای ادای احترام و شناخت ایشان.

سخت ترین مرحله، شبیه سازی آبگیر بود. من آن را از منظره برنده جایزه نقره سال 2016 "در طول زمان" اثر اقای کاتسوکی تاناکا الهام گرفتم. ایشان برای بازتاب نور از آینه استفاده کرده بود که فکر کردم ایده بسیار هوشمندانه ای بوده است.  من با چند آینه در تانکی کوچک آن را آزمایش کردم که نتیجه بسیار رضایت بخش بود. بنابراین ادامه دادم. مشکل دیگر، گسترش گیاه Ceratopteris pteridoides بود به حدی که شبیه به شاخ و برگ درختان به نظر برسد، بدون اینکه مانع رسیدن نور به گیاهان پایین تر شود. هر چه این گیاه بیشتر رشد می کرد، نور کمتری به گیاهان پایین تر می رسید.

[تصویر:  1568916691.jpg]

- درباره مواد چیدمان برایمان بگویید.

برای بستر، صخره هایی را که در منظره های قبلی استفاده کرده بودم، انتخاب کردم. صخره های قابل مشاهده، سنگ های محلی هستند که با چسب سیلیکون به هم متصل شده اند. ظریف ترین بخش کار، اجرای آبگیر بود. سنگ های کوچک با دقت به تکه های آینه چسبانده شدند. این قسمت بسیار مهم بود، چرا که نقطه تمرکز منظره بود.  برای چوب هم از تنه های چوب محلی استفاده کردم که هم دوام بالاتر و هم بافت بصری خوبی داشتند. برای کاشت، من گیاهانی را که برگ های بزرگی داشتند، در جلوی منظره کاشتم و گیاهان دارای برگ های کوچک را در پس زمینه قرار دادم تا عمق بیشتری به منظره بدهم. برای مثال، من گیاه مونته کارلو را برای پیش زمینه میانه و کوبا را برای پس زمینه استفاده کردم.

RE: برنده جایزه برنز مسابقه IAPLC 2018 - Neda Ariania - 19-09-2019

جین لیانگ   JIN LIANG
از چین

نام اثر :  خانه Home

[تصویر:  1568943304.jpg]

ابعاد آکواریوم به سانتیمتر: W120×D50×H50

گیاهان تانک:
Bolbitis heudelotii / Riccardia chamedryfolia / Vesicularia ferriei / Vesicularia sp. / Bucephalandra / Anubias barteri var. nana “Petite” / Glossostigma elatinoides / Hemianthus callitrichoides “Cuba” / Hemianthus micranthemoides / Ranunculus inundatus / Hygrophila pinnatifida / Hydrocotyle tripartita / Aegagropila linnaei

ماهی ها و بی مهرگان:
Hemigrammus rodwayi

[تصویر:  1569000947.jpg]

جین لیانگ
شغل: خالق و سازنده منظره های آبی
سالهای تجربه در سرگرمی آکواریوم: 9 سال

رتبه 36   در مسابقه IAPLC 2015
رتبه 9     در مسابقه IAPLC 2016
رتبه 6     در مسابقه IAPLC 2017

سرگرمی های دیگر غیر از آکواریوم: مسافرت

[تصویر:  1569005333.jpg]

یک سریال تلویزیون به نام "زندگی پس از مردم" الهام بخش من برای خلق این منظره بود. موضوع سریال این بود که پس از ناپدید شدن ناگهانی انسان ها، چه اتفاقی برای دنیا خواهد افتاد؟ تمدن به سمت نابودی می رفت و همه جا از گیاهان پوشیده شده بود و سرانجام زمین به شکل طبیعی و بکرش بازگشت. در این منظره، بقایای یک معماری از تمدن باستان اروپا به تصویر کشیده شده (با الهام از عکس های معبد Angkor Wat ) که ریشه های عظیمی، بناهای قدیمی را به هم ریخته بودند. در سه سال گذشته من مناظری خلق کردم که تنه های چوبی، ماده اصلی در ساخت آنها بودند. بنابراین، تصمیم گرفتم امسال، مواد دیگری را به چالش بکشم. به عنوان ماده اصلی، از سنگ های آتشفشانی سیاهرنگ کم یاب استفاده کردم. امیدوارم شما هم اصالت را احساس کنید. شخصاً مناظر طبیعی را دوست دارم، جایی که ریشه های هوایی ficus microcarpa  تقریباً زمین را لمس می کنند و من با بازسازی این منظره در طرح خودم، انرژی طبیعت را به تصویر کشیدم.

[تصویر:  1568919624.jpg]

همیشه با خودم فکر می کنم که چگونه یک فضای بزرگ و عمیق را در یک تانک کوچک به تصویر بکشم. اگر از تمام فضاهای تانک استفاده کنم، طبیعتاً فقط فضاهای کوچک برای نگهداری باقی می مانند که کار نگهداری را دشوار می سازد. امسال خیلی به این موضوع فکر کردم که با توجه به چنین مسأله ای، چگونه از تمام فضاها استفاده کنم.

برگرفته از:

کد:

https://www.adana.co.jp

ندا آریانیا /// Monday 19 September 2019

RE: برنده جایزه برنز مسابقه IAPLC 2018 - رعنا ملکان - 24-09-2019

حالا که کارهای همه برنده ها رو دیدم، می بینم که واقعا انتخاب چقدر سخت هست. واقعا خیلی زیبا و عالی کار شدن. همشون [تصویر:  arms.gif]