امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
muscipula خوار venus dionaea حشره flytrap ونوس

ونوس حشره خوار / Venus flytrap / Dionaea muscipula
21-09-2014، 04:37 PM,
RE: ونوس حشره خوار / Venus flytrap / Dionaea muscipula
(21-09-2014، 12:46 PM)behnam نوشته است: سلام
این موضوع برام جالب شد و تو اینترنت چند سایت دیدم که بذر این گونه و دیگر گونه ها رو میفروشن ، روش کشت و نگهداری و ضدعفونی این بذرها چطوریه ؟
سلام
گیاهان حشره خوار چند صد نوع هستند و با احتساب هیبریدها احتمالا تعدادشون بالغ بر چند هزار خواهد شد.بنابراین طبیعیست که هر دسته گیاه نیازهای متفاوتی داشته باشند و نمیتوان بطور کلی در دو خط پاسخی به پرسشتون داد.به همین دلیل هم بود که هنگام راه اندازی تالار گیاهان به مدیر کل سایت پیشنهاد کردم برای حشره خوار ها یک تالار اختصاص بدهند.
-در مورد بذر،توصیه من خرید گیاه هست نه بذر.
مشکل اول در ارتباط با بذر این گیاهان،قوه نامیه پایین و طول عمر بسیار کم بذرهاست
یعنی بذری که با قیمت بالا تهیه میکنید هیچ تضمینی وجود نداره که حتی از 100 بذر یک دونه ش هم جوانه بزنه.

دوم اینکه جوانه های این گیاهان بسیار حساس و رنجور هستند و همین امر هم باعث میشه از همون تعداد کم بذر که جوانه میزنند،جوانه های کمی به سن بلوغ برسند.

سوم اینکه: پروسه بذر تا گیاه بالغ در بسیاری از حشره خوار ها چند سال به طول می انجامد و این امر در کنار قیمت بالای بذر،بازده کم جوانه زنی و تلفات بالای جوانه ها در پروسه طولانی پرورش تا بلوغ،علاقمندان این گیاهان به سمت خرید گیاه بالغ بجای خرید بذر سوق میدهد.

(21-09-2014، 01:05 PM)Neda Ariania نوشته است: سلام
ممنونم امیرجان بخاطر توضیحاتت
پس من یک حباب شیشه ای تهیه می کنم  + پیت ماس + پرلیت
کدوم روش بهتر یا درست تره؟
نیمی از فضایی رو که باید به بستر اختصاص بدم، با پرلیت پر کنم (کف تُنگ) و روش رو پیت ماس بریزم (یا ترکیبی از پیت ماس و پرلیت) و بعد گیاه رو در اون بکارم؟ 
یا اینکه صرفاً پرلیت و پیت ماس رو مخلوط کنم (50-50) و بریزم توی تنگ و بعد گیاه رو بکارم؟
یا روش دیگری؟
البته قبل از استفاده از پیت ماس و پرلیت اونها رو با آب مقطر می شورم.
به لطف یکی از دوستان تونستم فعلاً 10 لیتر آب مقطر تهیه کنم. نمی شه از دستگاه تصفیه آب استفاده کرد؟ Confused می گن میزان املاح رو تا 20 ppm هم کاهش می ده؟ حالا این رو دقیق من نمی دونم. احتمالاً بستگی به نوع دستگاه داره!
درباره آبیاریش در حباب شیشه ای هم لطف کن بهمون توضیح بده؟
متشکرم

سلام خواهش میکنم نداجان...
با توجه به مشکلات احتمالی آینده پیشنهاد من استفاده از 2-3 سانتیمتر پرلیت شسته شده درشت در کف و استفاده از ترکیب 50-50 پیت و پرلیت یا کوکوپیت و پرلیت برای بستر اصلیست.بهتره روی لایه پرلیت رو توری یلاستیکی نازک بکشید که پیت شسته نشده و وارد لایه پرلیت نشه.چون این مساله موجب فساد و ایجاد بوی بد در بستر و نهایتا مسمومیت گیاهتون میشه.در شرایط زطوبت بالا،بخصوص داخل تنک پیشنهاد من آبیاری از بالا و عدم استفاده از روش آبیاری از زیر هست.هربار کمی آب اضافه کنید که عمق خاک مرطوب بمونه...وظیفه لایه پرلیت دور نگهداشتن آب اضافی از لایه بستره.

-آب مقطر رو میتونید از ناصرخسرو تهیه کنید.حتی با پیک براتون میفرستند.

-دستگاه تصفیه اگر 6 مرحله ای نباشه و TDSمتر داشته باشید و به موقع فیلترها رو تعویض کنید به خوبی جوابگو هست.تصفیه های 6 مرحله ای یک ستون کانی جهت افزودن مجدد املاح دارند که غلظت املاح رو تا حد مطلوب برای آشامیدن بالا میبره...حتما با فروشنده مشورت کنید که دستگاه فاقد این بخش باشه.
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، رزا ، P@RSA ، AlirezA M ، farhad-2007

پیام‌های داخل این موضوع
RE: ونوس حشره خوار / Venus flytrap / Dionaea muscipula - توسط Am!r - 21-09-2014، 04:37 PM

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  واریته های ونوس حشره خوار Venus Flytrap varieties Neda Ariania 2 7,593 09-03-2015، 08:00 PM
آخرین ارسال: رزا

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان