امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
روایت به تصویر مرگ پلنگ‌های ایران تراژدی

تراژدی مرگ پلنگ‌های ایران به روایت تصویر
23-01-2014، 02:27 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 23-01-2014، 02:31 PM، توسط Neda Ariania.)
تراژدی مرگ پلنگ‌های ایران به روایت تصویر
شنیدن این همه خبر تلخ و تاسف بار از مرگ حیات وحش کشور باعث شد فکر کنم توطئه ای در کار است.

[تصویر:  1390479861.jpg]
تراژدی مرگ پلنگ های ایران به روایت تصویر

شنیدن این همه خبر تلخ و تاسف بار از مرگ حیات وحش کشور باعث شد فکر کنم توطئه ای در کار است و خدای ناکرده افرادی قصد دارند با کشتار پلنگ‌های بی گناه به اهداف نامعلوم خود دست پیدا کنند. 

به گزارش خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، امیر عبدوس در وبلاگ شخصیش نوشت: هرچند مناسبت داشت در این هفته (هفته هوای پاک) مطلبی متناسب با آلودگی هوا درج کنم اما به دلیل نگرانی شدید جامعه از کشتار حیات وحش کشور تا جایی که علاوه بر سازمان های مردم نهاد، استانداران و نمایندگان مجلس را نیز به اعتراض واداشت این موضوع را در اولویت قرار دادم.

ضمن تشکر از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران یک دور این خبرها را مرور کنیم:

[تصویر:  1390531394.jpg]

۱۰ آذر۹۲: یک قلاده پلنگ در استهبان توسط طعمه مسموم کشته شد

[تصویر:  1390513878.jpg]

۱۷ آذر ۹۲: یک قلاده پلنگ در برخورد با خودرو در محورخرم آباد الشتر کشته شد

[تصویر:  1390567089.jpg]

۲۱ آذر ۹۲: یک قلاده پلنگ در تایباد بدوا با حمله سگهای گله مجروح و سپس با ضربات چوب و سنگ چوپانان کشته شد

[تصویر:  1390504726.jpg]

۲۲ آذر ۹۲: لاشه یک قلاده پلنگ در بافق کشف و سپس ناپدید شد

[تصویر:  1390559860.jpg]

۴ دیماه ۹۲ توله پلنگ در محور گچساران دیل با خودرو برخورد کرد و کشته شد

[تصویر:  1390524978.jpg]

۶ دیماه ۹۲ یک قلاده پلنگ در خرم آباد به ضرب گلوله قطع نخاع شد

[تصویر:  1390561240.jpg]

۱۳ دیماه ۹۲ یک قلاده پلنگ در تنکابن به ضرب گلوله قطع نخاع شد

[تصویر:  1390495830.jpg]

۲۷ دیماه ۹۲ لاشه سوخته یک قلاده پلنگ در گچساران کشف شد

اینها فقط گزارشهای رسمی از مرگ ۸ قلاده پلنگ ایرانی هستند که طی یکماه و نیم اخیر از چرخه حیات خارج شدند. گزارشهای غیر رسمی و اتفاقات گزارش نشده بماند.

شنیدن این همه خبر تلخ و تاسف بار باعث شد اول فکر کنم توطئه‌ای در کار است و خدای ناکرده افرادی قصد دارند با کشتار پلنگ‌های بی‌گناه به اهداف نامعلوم خود دست پیدا کنند. به خاطر همین دست بکار شدم و تمام اخبار پلنگ‌ها را مرور کردم تا ببینم رابطه‌ای بین آنها قابل کشف هست یا خیر که ماحصل آن این شد که در بالا ملاحظه می‌فرمائید.

همانطور که مشاهده می‌شود هیچ رابطه‌ای در از دست رفتن این ۸ قلاده پلنگ مشاهده نمی‌شود بجز یک چیز و آنهم: "ضعف اطلاع‌رسانی و عدم برنامه‌ریزی صحیح برای حفظ این گونه"

شاه بیت این ماجرا هم با کشته شدن یک گوزن زرد ایرانی در داخل محوطه سازمان حفاظت محیط زیست کامل شد. 

امروزه در جهان، "خروج از زیستگاه"، بعنوان مهمترین عامل کاهش جمعیت و انقراض گونه‌های جانوری مطرح است به همین دلیل فقدان یک برنامه مشخص برای پیشگیری از این پدیده خودنمایی می‌کند.

اما در مورد گونه‌هایی که به تیر جهل شکارچیان به ورطه نابودی و انقراض کشیده می‌شوند یاد مطلبی افتادم که سه ماه پیش نوشتم با عنوان "زمزمه و فریاد، الهی گلوله ها به هدف نخورند" 

در آنجا مفصلا در مورد نحوه افزایش تعداد سلاحهای شکاری و ضعف قوانین در توقف این روند اعلام خطر نمودم و نهایتا هم تنها راه چاره را علاوه بر آموزش همگانی، در آگاهی بخشی به شکارچیان از راه تشکیل یک شبکه غیردولتی از آنها یافتم.

امسال با آغاز فصل شکار، این روش آسان، کم هزینه و موثر را در استان گیلان آغاز کرده بودم و تلاش شد شماره تلفن‌های همراه تمامی شکارچیان در هنگام دریافت دفترچه یا پروانه شکار در یک بانک اطلاعاتی جمع‌آوری شود تا با ارسال پیام‌های آموزشی از طریق شبکه پیام کوتاه نسبت به افزایش آگاهی‌های زیست‌محیطی آنان اقدام شود ولی عمر مدیریتم برای انجام و مشاهده نتایج آن افاقه نکرد. امید که مدیریت جدید این راه را ادامه دهد.

حال که در طول نزدیک ۵ ماه که از حضور مقام عالی ریاست جدید در سازمان حفاظت محیط زیست گذشت و فرصتی داده نشد تا حتی ۵ دقیقه خدمت رئیس خودم برسم و گزارشی از اقدامات انجام شده و طرح‌های پیش رو را به محضرشان ارائه کنم این پیشنهاد را از این طریق تقدیم نمودم.

شاید خدمتی باشد به حیات وحش مظلوم ایران

emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam ، P@RSA ، BridgetPn

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فقط دو یوزپلنگ ماده در ایران باقی مانده است behnam 0 3,016 29-08-2016، 10:28 PM
آخرین ارسال: behnam
  کشف لاشه یک پلنگ ایرانی در پارک ملی گلستان behnam 0 3,864 24-04-2014، 08:26 AM
new2 مهم ترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال 1392 shervin 1 4,724 25-03-2014، 09:32 AM
آخرین ارسال: shervin
new3 لاشه یک پلنگ ایرانی در پارک ملی گلستان کشف شد behnam 0 3,825 18-03-2014، 01:00 PM
new6 رکاب زنی قطر کویری ایران در حمایت از حیوانات Neda Ariania 0 3,792 13-03-2014، 07:20 PM
آخرین ارسال: Neda Ariania
new3 چوپان فداکار به جای گلوله، گوسفند به پلنگ داد P@RSA 3 5,262 06-03-2014، 04:10 PM
new3 کشتار و بریدن سر یک پلنگ ایرانی در شیروان shervin 2 5,715 06-03-2014، 11:58 AM
آخرین ارسال: P@RSA
  عامل کشتار البرز (پلنگ تنکابن) به تحمل ۶ ماه زندان محکوم شد behnam 0 3,490 23-02-2014، 09:00 PM
  کشف لاشه تاکسیدرمی شده یک پلنگ ایرانی در مرز پیرانشهر behnam 0 3,644 17-02-2014، 11:17 AM
  تصویربرداری استثنائی از پلنگ ایرانی در حال تعقیب شکار در پارک ملی تندوره behnam 0 4,396 13-02-2014، 09:20 AM

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان