امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
در سرخسها و پاسخ پرسش مورد

پرسش و پاسخ در مورد سرخسها
16-02-2014، 04:04 PM,
پرسش و پاسخ در مورد سرخسها
سلام
دوستان عزیز میتونن پرسشهاشون در مورد سرخسها رو در این تاپیک مطرح بفرمایند
باتشکر
مدیر تالار گیاهان
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، behnam
29-08-2016، 11:09 PM,
RE: پرسش و پاسخ در مورد سرخسها
سلام و خسته نباشید
لطفا درباره روش تکثیر از طریق اسپور و نحوه ی ریز کارهایی که بایستی برای به نتیجه رسیدن این پروسه انجام بشه ذکر کنید
من چند ماه پیش مقدار زیادی از اسپورهای سرخس های جنگلی رو که از شمال اورده بودم به روشی که زیر توضیح میدم کشت کردم و نتیجه نگرفتم
لطفا نکات لازم و ضروری رو ذکر کنید
1 -اسپورها رو از پشت برگ های سرخس های مختلف ( Asplenium - cystopteris - Adiantum - ... ) خراشیدم و روی کاغذ جمع کردم و بعدش تو پاکت کاغذی گذاشتم تا رطوبت باعث خرابیشون نشه و به  اصطلاح نم از بین بره
2 - بستر کشت رو با حرارت دادن ضدعفونی کردم با اینکه استریل بود و ظرف کشت رو با سم قارچ کش بنومیل ضدعفونی کردم
3 - ظرف در دار (جا نونی ) با عمق 20 سانتیمتر رو اوردم و بدون ایجاد سوراخ در کف ظرف داخلش رو تا 3 سانت یا بیشتر از پرلیت دانه درشت و مخلوط ریز و متوسط پر کردم و فشرده کردم
4 - روی این لایه رو با پیت ماس پر کردم تا عمق 12 سانتیمتری
5 - بعد آب جوش رو دو تا سه لیوان به روی این بستر اضافه کردم
6 - بعد گذاشتم برای نیم ساعت یه کناری اروم بمونه
7 - بعد دولیوان اب سرد هم اضافه کردم ( اب مقطر چند بار تقطیر )
8-  بعد اوردم وقتی نم کشیده شد روی بستر رو اسپور پاشی کردم و البته به طور کاملا سطحی و بدون فشار و پاشیدن بستر روی اسپور ها و درشو گذاشتم
9- بعد گذاشتم تو گلخونه یه جای سایه و سه چهار ماهی اونجا بود و بعد این مدت بررسی کردم هیچی رشد نکرده بود جز مقداری خزه

حالا اشکال از چیه و کجاست ؟
پاسخ
01-09-2016، 12:17 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-09-2016، 08:30 AM، توسط Am!r.)
سلام
1)آیا اطمینان دارید که اسپورهای نارس جمع آوری نکرده اید؟
2)فاصله زمانی بین جمع آوری اسپور تا کاشت چقدر بود؟
3)درب ظرف کاملا شفاف بود؟درب ظرف رو کاملا محکم بستید؟
4)ذرات بستر رو روی اسپورها ریختید؟
5)میتونید از خزه هایی که میفرمایید عکس بذارید؟
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam
01-09-2016، 10:52 AM,
سلام
اسپورها از برگهای بالغ و در آبان ماه که اخر فصل رشد سرخس ها در شمال هست جمع اوری شده بود
سه تا چهار روز بعد از جمع آوری کش شدند ( آیا در اسپورها هم نیاز به تیمار سرمادهی هست تا خواب بشکنه )
ظرف شفاف بود و درب ظرف هم محکم شده بود
متاسفانه بستر رو بهم ریختم و متاسفانه عکس ندارم ولی میدونم مراحل اولیه ی رشد یک سرخس نبودن
پاسخ
01-09-2016، 02:40 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-09-2016، 02:40 PM، توسط Am!r.)
سلام
نفرمودید روی اسپورها رو با بستر پوشش دادید یاخیر؟
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam
01-09-2016، 02:48 PM,
نه هیچ پوششی ندادم
پاسخ
01-09-2016، 04:49 PM,
بسیار خوب.پس با توجه به شرایط اکولوژیک قاعدتا باید اسپورها نیاز مند سرما دهی باشن منتها من تحقیقات دقیقی در مورد سرخسهای خودمون ندیدم.خودم هم سرخس استوایی کاشتم که طبعا نیاز به سرمادهی نیود.میتونید در دو گروه اسپورها رو کشت کنید.یک گروه رو سرما بدید و گروه دیگر رو در گرما بکارید.ولی همچنان احتمال سالم نبودن اسپورها رو کلا کنار نذارید.
نکته دیگه اینکه از زمانیکه اسپورها شروع به جوانه زنی میکنند تا زمانیکه گامتوفایتها اندازه مناسبی پیدا میکنن سطح بستر با پوشش سبز رنگی مثل خزه یا گاها جلبک پوشیده میشه بعد یواش یواش گامتوفایت ها شکلشون بیشتر نمایان میشه.شاید کمی عجله کردید.
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam
01-09-2016، 05:06 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-09-2016، 05:06 PM، توسط behnam.)
سلام
ممنون بخاطر دقت و توجهتون تو پاسخگویی
امسال همین کار رو میکنم و مقداری رو تو محیط گلخونه حیات که زمستونها خالیه مقداریشون رو کشت میکنم و میزارم تا سرمادهی طبیعی روشون اتفاق بی افته
نکته دیگه اینکه روش کشت دیگه ای برای اسپورها با متدهای دیگه داریم ؟ اگر هست لطفا مقدار بیشتری توضیح بدین
زمان برداشت اسپور گونه های استوایی چطور از روی ظاهر کیسه ها مشخص میشه ؟
پاسخ
01-09-2016، 09:00 PM,
سلام مجدد.
خواهش میکنم.اختیار دارین
چرا منتظر پاییر میشین؟تویخچال بذارین.
-بله اسپور رو در محیط استریل در آزمایشگاه هم میشه کشت کرد.پروتوکلهای مشخصی برای کشت در ازمایشگاه هست.در مرحله اول گامتوفایت و در مرحله دوم با تلقیح گامتوفایت در محیط اینویترو اسپوروفایت که سرخس جوان هست تولید میشه و بعد اسپوروفایت رو میارن در یک پروسه که معمولا دو هفته طول میکشه با محیط بیرون سازگار میکنند و بعد در گلخانه تا رسیدن به اندازه مناسب برای فروش پرورش میدن.البته در سطح تجاری اگر بخوان کار آزمایشگاهی بکنن روال اصلی کشت بافت هست نه کشت اسپور.
-زمان برداشت خیلی دقیق مشخص نیست ولی معمولا اسپور های آماده رنگشون مشخصه و فرق میکنه.اسپور های برخی انواع مثل شاخ گوزنی با تکان دادن ساده یا کمی مالش سطح برگ مولد جدا میشه.برخی انواع رو بهتره برگ همراه با کیسه ها رو حدا کرد و میان کاغذ قرار داد بعد مدتی برگ که کمی خشک میشه اسپورها آزاد میشن.پیشنهاد میکنم برای این روش برگهای جوان رو از محیط طبیعی خارج نکنید ....حیفه..بخشی از برکهای پیر دارای زدگی یا آسیب رو جدا کنید که به زیستگاه آسیبی وارد تشه.برگ رو با کشیدن یا پیچاندن جدا نکنید با یک تکه تیغ یکبار مصرف تمیز بخش مورد نیاز رو جدا کنید.
موقع کاشت هم همه اسپورها رو باهم در یک ظرف نکارید.احتمال هیبرید شدن بیجا و تصادفی هست و گیاهان حاصل به هیچ وجه ارزشمند نخواهند بود.از هر نوع که اسپور میگیرید ازش عکس بیاندازید و کد بدید.و اسپور های مربوط به هر گیاه(=کد)رو جداگانه بکارید
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam
01-09-2016، 09:09 PM,
ممنون
از نگاه حفاظت محورتون بسیار سر ذوق اومدم . خودم هم دقیقا بخاطر همین قبل از برداشت اسپور گیاه رو به طور کامل عکسبرداری میکنم  و حتما از پشت برگ ، روی برگها و ارتفاع منطقه و محل جغرافیایی منطقه برداشت اسپور رو برای هر گونه جدا گانه ذکر میکنم تا بعد در صورت نیاز به برگرداندن گیاهان حاصله بشه اینکار رو با خیال راحت و بدون دغدغه ادغام یا غیربومی بودن گونه مورد نظر  انجام داد ؛ البته درباره ی بعضی تو شناسایی گونه و حتی جنس مشکل دارم ، به نظرتون میتونین در این باره بهم کمک کنید ؟
پاسخ
 سپاس شده توسط Am!r

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان