امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
century گیاه قرن plant agave americana

گیاه قرن / Century plant / Agave americana
06-10-2014، 02:04 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 10-10-2014، 02:14 AM، توسط Am!r.)
 نام علمی :  Agave americana

اسامی عمومی : Century plant (گیاه قرن) , American aloe - در بازار ایران به آگاو آمریکایی معروف است .

خانواده:
  Asparagaceae

[تصویر:  1412679983.jpg]

منشاء : احتمالا بومی مکزیک است. بخاطر کشت گسترده و پراکنش ان به عنوان گونه ای زینتی از گیاهان منشا ان دقیقا مشخص نیست .

مشخصات ظاهری : گیاهی با برگهای ضخیم و عظیم با رنگ خاکستری مایل به آبی و به طول 150-200 سانتی متر و عرض  25 سانتی متر که دارای برآمدگی های تیز در حاشیه برگها است . برآمدگی حاشیه برگها می تواند به بیش از 2،5 سانتی متر برسند. گلها روی ساقه ای به طول 3 تا 9 متر رشد می کنند و رنگ سفید و سبز است در حقیقت شگل ساقه گل مثل مارچوبه است.
بوته ی این گیاه می تواند تا 4 متر مربع را اشغال کند .

نور : نیمه افتابی تا کاملا افتابی

بستر کاشت : فرمولهای مختلفی برای بستر این گیاه ارائه می شود، باید از بستری استفاده کرد که در عین حفظ رطوبت بتواند هوا رسانی به خاک را نیز پشتیبانی کند  (دو سوم ماسه و مقداری کود گیاهی به همراه پرلیت ترکیب مناسبی است )

آبیاری :در بین هر ابیاری بگذارید خاک خشک شود و همیشه به طور نظم برنامه ابیاری را اجرا کنید ، در زمستان فقط به مقدار بسیار کم ابیاری کنید تا گیاه پوسیده نشود از ابیاری زیاد بپرهیزید.( نباید همیشه پای گیاه مرطوب باشد ولی از ابیاری با فواصل بسیار زیاد هم بپرهیزید )

تکثیر : کاشت بذر،تقسیم بوته، تقسیم ریزوم ، کشت بافت

سایر اطلاعات :
این گونه نسبتا در مقابل سرما مقاومت دارد و در صورت خشک نگه داشتن محیط زندگیش می تواند تا منفی 9 درجه زیر صفر دوام بیاورد . گیاهی مناسب برایباغچه ها بخصوص در مناطق گرمسیر است و یکی زیباترین و بزرگترین آگاوهای جهان است .

نام گیاه قرن واقعا به ان معنی نیست که این گیاه در هر 100 سال به گل می نشیند در حقیقت می تواند در مناطق گرمسیر در 10 سالگی و در مناطق سردسیر در 60 سالگی به گل بنشیند .  معمولا بعد از گلدهی گیاه مادر می میمیرد.

برگرفته از :
کد:
http://www.cactuspedia.info/schede/AGAVE/Agave_americana/Agave_americana/Agave_americana.htm
http://www.finegardening.com/american-aloe-agave-americana
http://aggie-horticulture.tamu.edu/ornamentals/nativeshrubs/agaveamer.htm
http://davesgarden.com/guides/pf/go/55351
http://en.wikipedia.org/wiki/Agave_americana

2014/10/06
بهنام قربانی
پاسخ
 سپاس شده توسط Am!r ، Neda Ariania ، P@RSA ، AlirezA M ، رزا ، amin ، shervin
08-10-2014، 01:15 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 08-10-2014، 08:53 AM، توسط Neda Ariania.)
RE: گیاه قرن / Century plant / Agave americana
[تصویر:  1412761976.jpg]
گلدهی اگاو امریکانا

Source : en.wikipedia.org
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، P@RSA ، AlirezA M ، Fantsyday ، رزا ، shervin
09-10-2014، 04:05 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 10-10-2014، 10:28 AM، توسط Neda Ariania.)
واریته های متنوع از این نوع آگاو وجود دارد که در زیر تصاویرشان را مشاهده می کنید:

A. americana

[تصویر:  1412884975.jpg]

A. americana 'Mediopicta alba

[تصویر:  1412914742.jpg]

A. americana 'aureo-marginata'

[تصویر:  1412889273.jpg]

A. americana 'Mediopicta aurea

[تصویر:  1412898129.jpg]

A. americana 'Striata'

[تصویر:  1412882510.jpg]

photos

cactuspedia.info
pics.davesgarden.com  
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، رزا ، amin ، AlirezA M ، P@RSA ، shervin
12-10-2014، 08:35 AM,
سلام

جل الخالق!!!!!!

این گلش اندازه درخته!!!!!!!!!

خیلی شبیه آلوئه وراست. فکر می کنم جلوی بعضی خونه ها یه همچنین چیزی دیدم فکر می کردم الوئه وراست حالا می بینم چیز دیگه ایه. اگه توی گلدون بزرگ کاشته بشه هم می تونه به مرحله گل دهی برسه؟ در این ابعاد؟ آخه ما باغچه نداریم اما می تونیم توی گلدون توی حیاط خلوت بذاریم. بیشتر بخاطر گلش می گم چون واقعا خارق العادست و آدم می خواد گیاهش به این مرحله برسه.

ممنون از مطلب
[تصویر:  1391440243.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam ، Am!r ، P@RSA
13-10-2014، 04:54 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 13-10-2014، 05:00 PM، توسط Am!r.)
(12-10-2014، 08:35 AM)shervin نوشته است: سلام
جل الخالق!!!!!!
این گلش اندازه درخته!!!!!!!!!
خیلی شبیه آلوئه وراست. فکر می کنم جلوی بعضی خونه ها یه همچنین چیزی دیدم فکر می کردم الوئه وراست حالا می بینم چیز دیگه ایه. اگه توی گلدون بزرگ کاشته بشه هم می تونه به مرحله گل دهی برسه؟ در این ابعاد؟ آخه ما باغچه نداریم اما می تونیم توی گلدون توی حیاط خلوت بذاریم. بیشتر بخاطر گلش می گم چون واقعا خارق العادست و آدم می خواد گیاهش به این مرحله برسه.
ممنون از مطلب

سلام
البته شباهت زیادی به آلوئه ورا نداره.
برگهای این گیاه مسطح تر و محکم تره و اون حالت لاستیک مانند آلوئه ورا رو نداره و بخصوص نحوه باز کردن برگ هم تفاوت داره.علاوه بر این،تیغهای لبه و نوک برگها بسیار محکم و تیز هستند،تا حدی که میتونن موجب جراحت شدید بشن!
در مورد گل دهی،با وجود اینکه این گیاه مدتهاست که در ایران وجود داره ولی تابحال در مورد گلدهیش در داخل کشور نشنیدم...البته با توجه به رشد آهسته و بخصوص زیبایی خود گیاه،من بین داشتن گیاه برای سالیان متمادی و گلدهی و از دست دادنش،احتمالا گزینه اول رو انتخاب میکنم و ساقه گل رو به محض مشاهده قطع میکنم...شاید دیگران هم همین کار رو کرده اند!
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، P@RSA ، shervin ، AlirezA M ، رزا

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان