امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
وقتی گیاهان جیغ می کشند
28-12-2014، 10:38 PM,
#1
وقتی گیاهان جیغ می کشند
گیاهان به یکدیگر و به محیط پیام می‌فرستند. اما گفت‌وگو و ارتباط میان آنها به زبانی است که هنوز برای انسان شناخته شده نیست. اما خوشبختانه، اخیرا در فلورانس ایتالیا در یکی از پروژه‌های اتحادیه اروپا، فعالیت الکتریکی گیاهان با روشی جدید تجزیه و تحلیل می‌شود.به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از برترین ها، استفانو منکوزا، متخصص زیست‌شناسی گیاهی می‌گوید: «گیاهان نسبت به میدان جاذبه زمین، میدان های الکتریکی، تغییرات مکانی، غلظت مواد شیمیایی حساس هستند. ما اکنون این میزان عظیم اطلاعات که گیاهان درمی‌یابند و استفاده می‌کنند، در اختیار داریم. تنها باید راهی پیدا کنیم که از این اطلاعات رمز بگشاییم و آن را قابل‌فهم کنیم.» کار در شرایط خاص با تحلیل دیجیتال گیاهانی که به اینترنت وصل هستند، آغاز می‌شود، یعنی گیاهی مصنوعی که از افزودن قطعات الکترومکانیکی به قطعات گیاه معمولی ساخته شده است.
 
آندرا ویتالتی، متخصص علوم کامپیوتر و مسئول هماهنگ کننده پروژه «آزمایشگاه‌های بی‌سیم» می‌گوید: «سیگنال‌هایی را که گیاهان تولید می‌کنند، مشاهده می‌کنیم و می‌توانیم عوامل محرک این سیگنال‌ها را با کیفیت خوب بازسازی کنیم. بعد از این که توانستیم سیگنال‌ها را بدون اشتباه بخوانیم و احیانا تقویت کنیم، آن را به ارقام تبدیل می‌کنیم. به عبارت دیگر، سیگنال آنالوگ را که در زمان تغییر می‌کند، به داده‌های رقمی تبدیل می‌کنیم.»
 
چالش اصلی در اینجا این است که همزمان با ضبط واکنش‌های گیاه به صورت مجموعه داده‌هایی که بعدا بتوان آن را به صورت مرجع به کار برد، علت این تحریک ها را نیز پیدا کنیم. استفانو مانکوز می افزاید: «این داده‌ها واقعا شبیه به واژه‌نامه است که در آن هر پارامتر محیطی هم‌خوان با پیام الکتریکی مشخصی است. اگر بتوانیم رمز این واژه‌نامه را پیدا کنیم مثل این است که سنگ روزتا (مورد استفاده در مصر باستان) را برای رازگشایی از زبان گیاهان پیدا کرده باشیم. در آن صورت خواهیم دانست که گیاهان چه چیزهایی را حس می‌کنند. »
 
شبکه‌ای دیجیتال و الگوریتمی قدرتمند هر درخت را تبدیل به نگهبانی می‌کند که می‌تواند از وضعیت محیط خبر دهد. الیزا مازی، متخصصص علوم زراعت می‌گوید: «از یک درخت می‌توانیم همزمان اطلاعات مربوط به چند پارامتر محیط را به دست بیاوریم. در حالی که اگر بخواهیم از حسگرهای معمولی استفاده کنیم باید برای هر پارامتری که بخواهیم تحلیل کنیم یک حسگر مخصوص به کار ببریم که البته خیلی پرهزینه است.» می‌توان در زمان حقیقی مقدار اوزون موجود در هوا یا مقدار مواد شیمیایی در خاک زراعتی را سنجید. با رمزگشایی از زبان گیاهان می‌توانیم محیط زیست سالم‌تری داشته باشیم.


جام نیوز
پاسخ
 سپاس شده توسط AlirezA M ، Am!r ، Neda Ariania ، mehran ، P@RSA ، shervin


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  افزایش بازدهی کارمندان با گیاهان AlirezA M 0 1,527 30-12-2014، 03:16 PM
آخرین ارسال: AlirezA M

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان