اعلانات انجمن
 • لطفاً قبل از شروع فعالیت در سایت، حتماً قوانین و بخشنامه های سایت را مطالعه بفرمایید.
 • چنانچه قصد دارید به جمع مطلب گذاران سایت بپیوندید، حتماً به الگوهای داده شده جهت مطلب گذاری توجه کنید و موارد درخواست شده در تاپیک «قابل توجه نویسندگان، مولفین و مترجمین انجمن» را رعایت فرمایید.
 • سعی کنید از درج مطالب تکراری در سایت خودداری فرمایید و وقت خود را صرف تهیه پروفایل های جدید نمایید. برای این منظور، قبل از ایجاد پروفایل، از طریق ابزار جستجو از عدم وجود مطلب مورد نظرتان در انجمن مطمئن شوید. (لطفاً تا حد امکان، مطلب مورد نظرتان را با نام علمی جستجو کنید چون اسامی عمومی غالباً متغیر هستند.)
 • وب سایت رازبقا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایانه ای با پیگرد قانونی مواجه خواهند شد.

[-]
آخرین ارسالی ها
محیط‌زیست برای کشاورزان و باغداران
آغاز کننده:Sam133504@gmail.com آخرین ارسال توسط:Sam133504@gmail.com پاسخ ها:0 مطالب عمومی در ارتباط با جانوران، طبیعت و محیط زیست بازدید ها:1611 زمان:19-07-2018
پرسش های متفرقه درباره گیاهان آبی و آکواریوم های گیاهی
آغاز کننده:Neda Ariania آخرین ارسال توسط:LarryWalker پاسخ ها:6 گیاهان آبزی Aquatic plants بازدید ها:6595 زمان:20-04-2018
مار سبز / Green Snake / Opheodrys aestivus
آغاز کننده:Neda Ariania آخرین ارسال توسط:msnmsn پاسخ ها:2 مار Snake بازدید ها:3455 زمان:18-03-2018
قصابی سگ‎های دست آموز برای اثبات جنگاوری کودکان در روسیه
آغاز کننده:Neda Ariania آخرین ارسال توسط:msnmsn پاسخ ها:1 اخبار و مطالب خواندنی درباره حیوانات و حیات وحش جهان بازدید ها:2673 زمان:11-03-2018
آفتاب پرست گردن پرده ای / Flap-Necked Chameleon / Chamaeleo dilepis
آغاز کننده:Neda Ariania آخرین ارسال توسط:royka پاسخ ها:2 آفتاب پرست Chameleon بازدید ها:4248 زمان:09-12-2017
سیکلید ایرانی / Iran Cichlid / Iranocichla hormuzensis
آغاز کننده:behnam آخرین ارسال توسط:royka پاسخ ها:7 سیکلیدهای آسیایی Asian cichlids بازدید ها:6991 زمان:09-12-2017
آکواریوم ندا آریانیا Neda Ariania
آغاز کننده:Neda Ariania آخرین ارسال توسط:Neda Ariania پاسخ ها:39 آلبوم آکواریوم های اعضا بازدید ها:40283 زمان:30-08-2017
دلفین رودخانه گنگ / Ganges river dolphin / Platanista gangetica
آغاز کننده:Neda Ariania آخرین ارسال توسط:P@RSA پاسخ ها:2 پستانداران دریایی Marine mammals بازدید ها:3159 زمان:23-06-2017
کاردینال شمالی، سهره سرخ / Northern Cardinal / Cardinalis cardinalis
آغاز کننده:Neda Ariania آخرین ارسال توسط:P@RSA پاسخ ها:3 بانتینگ ها ، سهره ها، مرغان بافنده و چرب منقاران بازدید ها:4052 زمان:23-06-2017
سفره ماهی غول پیکر اقیانوسی، شیطان دریا / Giant oceanic manta ray / Manta birostris
آغاز کننده:Neda Ariania آخرین ارسال توسط:P@RSA پاسخ ها:2 سفره ماهی ها Rays بازدید ها:3071 زمان:23-06-2017
جهت حرکت: - سرعت: - (ایست | حرکت) - تازه سازی


برچسب ها: اختاپوس, حلقه, آبی, blue ringed, octopuses, Hapalochlaena,

اختاپوس حلقه آبی / blue-ringed octopuses / Hapalochlaena
زمان کنونی: 26-05-2019, 04:19 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Neda Ariania
آخرین ارسال: Neda Ariania
پاسخ: 4
بازدید: 3187

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
اختاپوس حلقه آبی / blue-ringed octopuses / Hapalochlaena
15-06-2015, 10:29 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 22-06-2015 02:55 PM، توسط Neda Ariania.)
ارسال: #1
اختاپوس حلقه آبی / blue-ringed octopuses / Hapalochlaena
نام جنس:  Hapalochlaena

سه یا احتمالاً 4 گونه دارد:

Hapalochlaena lunulata
اختاپوس حلقه آبی بزرگ Greater blue-ringed octopus

 Hapalochlaena fasciata
اختاپوس خط آبی Blue-lined octopus

Hapalochlaena maculosa
اختاپوس حلقه آبی جنوبی Southern blue-ringed octopus

Hapalochlaena nierstraszi
تنها یک نمونه که در خلیج بنگال یافت شده بود، در سال 1938 شرح داده شد. سمی بودن این گونه نیز مشخص نشده است.

نام عمومی:  blue-ringed octopus   (اختاپوس حلقه آبی)  

خانواده:  Octopodidae

[تصویر: 1434408621.jpg]
اختاپوس حلقه آبی / blue-ringed octopuses  / Hapalochlaena


زیستگاه اصلی: 
اقیانوس های آرام و هند

حداکثر اندازه:
12 تا 20 سانتیمتر

وضعیت بدنی: 
این دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با حلقه های آبی و مشکی ای که بر پوست زردشان دارند، شناخته می شوند. هنگامی که جانور هیجان زده و مضطرب می شود، وصله هایی به رنگ قهوه ای تیره به طور چشمگیری بر بدنش هویدا می شوند و حلقه های آبی رنگین کمانی یا انبوهی از حلقه ها بر پوستش نمایان می شوند. بطور معمول، 50 تا 60 حلقه آبی، سطوح پشتی و جانبی جبه جانور را پوشانده اند. اختاپوس حلقه آبی از سلول های پوستی کروماتوفور خود برای استتار استفاده می کند تا زمانی که برانگیخته شود و مضطرب گردد. در چنین زمانی، جانور به سرعت تغییر رنگ پیدا می کند و رنگ زرد روشن با حلقه ها یا خطوط آبی را به نمایش می گذارد. مثل سایر دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
، اختاپوس حلقه آبی هم با بیرون راندن آب از "فانل" خود شنا می کند. اگر اعضای این جنس، یکی از هشت بازوی خود را از دست بدهند، بازو طی شش هفته بازسازی خواهد شد.

زهر:
علی رغم جثه کوچکی که دارد، زهرش برای کشتن 26  انسان بالغ کافی است و هنوز هم برای زهر این جانور، پادزهری وجود ندارد. به همین دلیل، اختاپوس حلقه آبی از کُشنده ترین جانوران صخره زی اقیانوس هاست.
زهر این جانور، حاوی تترودوتوکسین، هیستامین، تریپتامین، اکتاپامین، تورین، استیل کولین و دوپامین است. تترودوتوکسین سمی است که در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و برخی ازدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ی سمی هم یافت شده است که 1200 بار از سیانور سمی تر است. تترودوتوکسین، کانال های سدیم را مسدود می کند و تنها ظرف چند دقیقه منجر به فلج حرکت و ایست تنفسی می گردد و در نهایت منجر به ایست قلبی به دلیل کمبود اکسیژن می گردد. این توکسین ها توسط باکتری ها در غدد بزاقی هشت پا تولید می شوند. زهر آنها می تواند باعث حالت تهوع، ایست تنفسی، نارسایی قلبی، فلج شدید و گاهی اوقات فلج کامل و نابینایی شود، نیز می تواند ظرف چند دقیقه اگر درمان نشود، منجر به مرگ گردد. مرگ، چنانچه اتفاق بیفتد، معمولاً به دلیل خفگی و نرسیدن اکسیژن به مغز است. اگرچه، زهر جانور می تواند کُشنده باشد، غریزه اول جانور این است که پا به فرار بگذارد. اگر تهدید ادامه پیدا کند، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
وارد موضع دفاعی اش می شود و حلقه های آبی اش را به نمایش می گذارد.

درمان:
چنانچه شخصی توسط اختاپوس حلقه آبی گزیده شد، اولین کار باید این باشد که بر روی زخم فشار وارد آید. ظرف چند دقیقه بعد از گزش، عضلات تنفسی فلج می گردند، اما این حالت موقتی است و پس از مدتی، تترودوتوکسین متابولیزه می شود و از بدن دفع می گردد. پس لازم است که تنفس مصنوعی را بی وقفه ادامه داد تا زمانی که فلج فروکش کند و قربانی توانایی تنفس کردن را بازیابد.

وضعیت زندگی:
آنها از جمله خطرناک ترین حیوانات دریایی در جهان هستند. علی رغم جثه کوچک و طبیعت نسبتاً مطیعی که دارند، می توانند برای انسان ها خطر آفرین باشند. این اختاپوس کوچک، بیشتر عمر خود را با مخفی شدن در شکاف ها می گذراند. همانند تمام دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
، می تواند به راحتی تغییر شکل دهد و همین توانایی به جانور کمک می کند تا بتواند به درون شکاف هایی که از جثه خودش به مراتب کوچکترند هم بخزد. همین امر باعث می شود تا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
از خطر حمله شکارچیان در امان بماند. حتی ممکن است برای مصون ماندن از حمله مهاجمین، صخره هایی را در بیرون از ورودی لانه اش قرار دهد.

شکار و تغذیه :
آنها از دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ی کوچک، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تغذیه می کنند. همچنین ممکن است از دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هم تغذیه کنند، البته در صورتی که بتوانند آنها را شکار کنند. این احتمال وجود دارد که چنانچه برانگیخته شوند، مهاجمین (از جمله انسان ها) را نیش بزنند. روش شکار اختاپوس های حلقه آبی به این شکل است که آنها بطور ناگهانی بر سر طعمه فرود می آیند و آن را با بازوان خود گرفته، به سمت دهان می برند. جانور از منقار شاخی اش برای نفوذ به داخل پوشش محافظ و سخت بدن طعمه استفاده می کند و سپس زهر خود را در بدن جانور آزاد می نماید. زهر، عضلات بدن طعمه را که به کار تنفس و حرکتش می آیند، فلج می کند و به طرز موثری طعمه را می کشد.

تولید مثل:
مراسم جفت گیری زمانی آغاز می شود که جنس نر خود را به جنس ماده نزدیک می کند و با بازوی تغییر شکل یافته اش معروف به هکتوکوتیلوس hectocotylus مشغول نوازش جنس ماده می شود. جفتگیری با گرفتن ماده توسط نر انجام می شود به گونه ای که گاهی حتی نمی توان حین جفت گیری، ماده را دید. بسته های اسپرم، با فرو کردن هکتوکوتیلوس به داخل حفره جبه ماده، بارها و بارها به بدن ماده منتقل می شوند. در پایان، گاهی نیاز است که ماده جنس نری را که بیش از اندازه مشتاق به ادامه جفتگیری است، با زور از خود دور کند. جنس نر تنها با دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ی هم گونه خود، صرف نظر از اینکه چه جنسیت یا اندازه ای داشته باشند، جفتگیری می کند. اما فعل و انفعالات بین نرها به مراتب کوتاه تر است و بدون کاشت بسته اسپرم و مبارزه خاتمه می یابد.
اختاپوس حلقه آبی ماده در طول عمر خود و در اواخر پاییز، تنها یک کلاچ حاوی 50 تخم می گذارد. تخم ها برای شش ماه در زیر بازوان ماده می مانند و در زمانی که پروسه انکوباسیون تخم ها طی می شود، ماده به هیچ عنوان غذا نمی خورد. بعد از اینکه تخم ها هچ شدند، ماده می میرد و نوزادان جدید، تا سال بعد، به بلوغ می رسند و قادر به جفت گیری خواهند بود.


برگرفته از:

کد:
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue-ringed_octopus
photo: theherald.com.au

ندا آریانیا /// 2015/06/15

[تصویر: 1381817162.gif]
___________________________________________________________
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

___________________________________________________________
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط shervin ، P@RSA ، AlirezA M ، mehran
15-06-2015, 10:40 PM
ارسال: #2
RE: اختاپوس حلقه آبی / blue-ringed octopuses / Hapalochlaena
[تصویر: 1434458553.jpg]
Hapalochlaena lunulata  اختاپوس حلقه آبی بزرگ  Greater blue-ringed octopus
photo: jack35.files.wordpress.com

[تصویر: 1434436937.jpg]
Hapalochlaena lunulata  اختاپوس حلقه آبی بزرگ  Greater blue-ringed octopus
photo: imgur.com

[تصویر: 1434438062.jpg]
Hapalochlaena lunulata  اختاپوس حلقه آبی بزرگ  Greater blue-ringed octopus
photo: flickr.com

[تصویر: 1434415312.jpg]
Hapalochlaena lunulata  اختاپوس حلقه آبی بزرگ  Greater blue-ringed octopus
<تنوع شکل حلقه ها بر روی جبه اختاپوس حلقه آبی بزرگ>
photo: wikimedia.org

[تصویر: 1381817162.gif]
___________________________________________________________
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

___________________________________________________________
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط shervin ، P@RSA ، AlirezA M ، mehran
15-06-2015, 10:46 PM
ارسال: #3
RE: اختاپوس حلقه آبی / blue-ringed octopuses / Hapalochlaena
[تصویر: 1434479651.jpg]
 Hapalochlaena fasciata اختاپوس خط آبی  Blue-lined octopus
photo: redbubble.net
[تصویر: 1434432565.jpg]
 Hapalochlaena fasciata اختاپوس خط آبی  Blue-lined octopus 
photo: flickr.com
[تصویر: 1434445496.jpg]
 Hapalochlaena fasciata اختاپوس خط آبی  Blue-lined octopus 
photo: realmonstrosities.com
[تصویر: 1434448742.jpg]
 Hapalochlaena fasciata اختاپوس خط آبی  Blue-lined octopus
photo: flickr.com

[تصویر: 1381817162.gif]
___________________________________________________________
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

___________________________________________________________
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط shervin ، P@RSA ، AlirezA M ، mehran
15-06-2015, 10:54 PM
ارسال: #4
RE: اختاپوس حلقه آبی / blue-ringed octopuses / Hapalochlaena
[تصویر: 1434415150.jpg]
Hapalochlaena maculosa  اختاپوس حلقه آبی جنوبی  Southern blue-ringed octopus
photo: realmonstrosities.com
[تصویر: 1434442337.jpg]
Hapalochlaena maculosa  اختاپوس حلقه آبی جنوبی  Southern blue-ringed octopus
photo: pbs.org
[تصویر: 1434404905.jpg]
Hapalochlaena maculosa  اختاپوس حلقه آبی جنوبی  Southern blue-ringed octopus
photo: biodiversitysnapshots.net.au
[تصویر: 1434427152.jpg]
Hapalochlaena maculosa  اختاپوس حلقه آبی جنوبی  Southern blue-ringed octopus
photo: realmonstrosities.com

[تصویر: 1381817162.gif]
___________________________________________________________
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

___________________________________________________________
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط shervin ، P@RSA ، AlirezA M ، mehran
ارسال پاسخ 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اختاپوس شیشه ای / glass octopus / Vitreledonella richardi Neda Ariania 1 2,810 15-01-2015 09:29 PM
آخرین ارسال: Neda Ariania
  اختاپوس پتویی معمولی / Common blanket octopus / Tremoctopus violaceus Neda Ariania 1 3,005 20-02-2014 09:31 PM
آخرین ارسال: Neda Ariania
  اختاپوس غول پیکر اقیانوس آرام شمالی / North Pacific Giant Octopus / E. dofleini Neda Ariania 5 7,760 31-10-2013 10:57 AM
آخرین ارسال: Neda Ariania
  اختاپوس (هشت پا) / Octopus - Assorted / Octopus sp shahab24 0 2,098 29-10-2013 08:47 PM
آخرین ارسال: shahab24

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان