امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
muscipula خوار venus dionaea حشره flytrap ونوس

ونوس حشره خوار / Venus flytrap / Dionaea muscipula
02-01-2015، 10:01 AM,
RE: ونوس حشره خوار / Venus flytrap / Dionaea muscipula
سلام

مدتی هست که نگران وضعیت ونوسم هستم. نمی دونم آیا در خواب زمستانی به سر می بره یا ... . 

[تصویر:  1420204670.jpg]

به هر حال اونها هر دو در طی مدتی که پیش من بودند، صاحب تعداد زیادی برگ ناکامل شدند یعنی دمبرگها رشد کردند اما تله ها همچنان نارس هستند. آیا در بهار رشدشون ادامه پیدا می کنه یا گیاه دچار مشکل شده؟!

تعدادی از تصاویر هم در این پست قرار دارند: http://www.raazebaghaa.org/forum/showthr...67#pid3767

ضمناً در این مدت تعدادی از برگ های قدیمی و حتی تعدادی از برگ های حاوی تله که خیلی کوچیک بودند هم از بین رفتند. نمی دونم دلیلش رو زمستون بدونم یا بی غذایی؟!

با توجه به اینکه خاک گیاه فقیر هست و گیاه هم غذاش رو از طریق این تله ها دریافت می کنه، در حال حاضر گیاه چطوری تغذیه می کنه. (البته اگر واقعا به خواب رفته باشه ظاهراً مشکلی نیست! و خیالم راحت می شه) 

در حال حاضر فقط می خوام برام مشخص بشه که این نشانه ها که از اواخر پاییز شروع شده، علائم خواب زمستانی گیاه هست یا خیر؟!

لطفاً راهنمایی بفرمایید.

متشکرم
[تصویر:  1381817162.gif]
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam ، P@RSA ، AlirezA M ، رزا ، shervin
02-01-2015، 08:10 PM,
سلام
خیر گیاهتون به خواب نرفته.بنظرم غلظت املاح خاک بالاست.شاید اصلا خاک حاوی کود بوده.در مورد میزان نور و نحوه آبیاریتون هم توضیح بدید.
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، P@RSA ، AlirezA M ، behnam ، رزا ، shervin
02-01-2015، 08:28 PM,
(02-01-2015، 08:10 PM)Am!r نوشته است: سلام
خیر گیاهتون به خواب نرفته.بنظرم غلظت املاح خاک بالاست.شاید اصلا خاک حاوی کود بوده.در مورد میزان نور و نحوه آبیاریتون هم توضیح بدید.

سلام

ممنونم

هم کوکوپیت و هم پرلیت رو قبل از استفاده به خوبی با آب مقطر شستشو دادم. حتی کوکوپیت رو چند بار خیسوندم و آب کشی کردم. Confused

میزان نورش هم نوری هست که از پنجره اتاق دریافت می کنه که خب البته در حال حاضر به پر نوری تابستان نیست.

هر بار که زیر گلدانی خشک می شه، اجازه می دم یکی دو روز خشک بمونه و بعد دوباره زیر گلدانی رو پر می کنم. البته حتی در اون یکی دو روز هم خاک گلدان کاملاً مرطوب هست. به این شکل تقریباً هفته ای یک بار به اندازه نصف لیوان آب مقطر داخل زیر گلدانی می ریزم که یک سانت از عمق زیر گلدانی رو پر می کنه.

متشکرم
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط Am!r ، P@RSA ، AlirezA M ، behnam ، رزا ، shervin
02-01-2015، 11:23 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-01-2015، 11:28 PM، توسط Am!r.)
سلام
خواهش میکنم.
1)ارتفاع گلدان؟
2)جهت پنجره و فاصله از پنجره؟
3)چند وقت یکبار و به چه مقدار تغذیه میشده؟
4)کیفیت و نحوه شستشوی پرلیت؟
5)مطمئنید که کوکوی خالص بوده و افزودنی ای مثل کمپوست نداشته؟
6)دمای محیط؟
7)مدت زمان نوردهی؟
8)تستر دم دستتون هست؟
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، P@RSA ، AlirezA M ، behnam ، رزا ، shervin
03-01-2015، 08:57 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 03-01-2015، 02:46 PM، توسط Neda Ariania.)
(02-01-2015، 11:23 PM)Am!r نوشته است: سلام
خواهش میکنم.
1)ارتفاع گلدان؟
12 سانت
2)جهت پنجره و فاصله از پنجره؟
نور از پنجره شرقی وارد می شه و گلدان هم در دو متری پنجره هست.
3)چند وقت یکبار و به چه مقدار تغذیه میشده؟
هر دو هفته یکبار سعی می کردم اما همیشه موفق به تغذیه گیاهان نمی شدم. در تمام این مدت بوته کوچکتر فقط دو بار و بوته بزرگتر سه یا چهار بار کرم خونی دریافت کردند. علتش هم این هست که اغلب تله ها در بوته بزرگ دیگه از کار افتاده بودند و در بوته کوچیک، کوچیکتر از اونی بودن که بتونن دریافت طعمه داشته باشن.
4)کیفیت و نحوه شستشوی پرلیت؟
نحوه شستشو: داخل آبکش ریختم و آبکش هم داخل یک ظرف دیگه و چندین بار با آب مقطر شستشو دادم و آب کشیدم و تکرار و تکرار. کوکوپیت هم به همین سبک با این تفاوت که برای شستشوی کوکوپیت داخل آبکش یک تکه پارچه هم انداختم که هنگام شستشو، خاک همراه آب دور ریخته نشه. ضمناً کوکوپیت چند بار هم برای یک ساعت در آب خیسانده شد.
5)مطمئنید که کوکوی خالص بوده و افزودنی ای مثل کمپوست نداشته؟
بله، طبق اطلاعات روی بسته بندی خالص بود. اصلاً به همین دلیل مجبور شدم کوکوپیت بخرم چون پیت ماس غنی نشده پیدا نکردم.
6)دمای محیط؟
متأسفانه منزل من کلاً هوای سردی داره. در تابستان خنک هست و در زمستان سرد. مثلاً شبها بین 10 تا 12 درجه (گاهی بیشتر و گاهی کمتر) حتی با وجود رادیاتور! طبیعیه که در صورتی که کلاً دمای هوا گرمتر بشه، دمای اتاق هم گرمتر می شه. به این دلیل ثابت نیست. در واقع از وقتی که هوا رو به سردی رفت من متوجه این تغییرات شدم و گذاشتم به حساب خواب زمستانی!
7)مدت زمان نوردهی؟
فقط از نور طبیعی استفاده می کنه یعنی از طلوع تا غروب خورشید
8)تستر دم دستتون هست؟
خیر!
متشکرم
پاسخ
 سپاس شده توسط P@RSA ، AlirezA M ، Am!r ، behnam ، رزا ، shervin
03-01-2015، 11:52 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 03-01-2015، 11:54 PM، توسط Am!r.)
سلام
متاسفانه گیاهتون رو در شرایط بدی نگهداری میکنید.
گیاهی که در شرایط بد پرورش پیدا کرده نباید وارد دوره خواب بشه چون احتمال از بین رفتنش زیاده.
حالا چکار کنید؟
1)دمای محیط و زمان نوردهی رو فورا زیاد کنید و شدت نور رو هم افزایش بدید.میتونید بالای گیاهتون مهتابی بذارید.
2)مجددا بستر آماده کنید.
این بار هم کوکو و هم پرلیت رو به مدت طولانی زیر آب قرار بدید و بعد از چند بار شستشو برای بار آخر هر دو رو یکی دو روز در آب مقطر غرق کنید.جهت ضد عفونی میتوانید هردو رو در آب مقطر بجوشونید.
3)گیاه رو از بستر خارج کنید و ریشه ها و پیازها رو خوب بشویید و مجددا در بستر جدید بکارید
4) صبر کنید...ان شاء الله اوضاع روبراه میشه.
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، behnam ، AlirezA M ، P@RSA ، رزا ، shervin
04-01-2015، 08:14 AM,
(03-01-2015، 11:52 PM)Am!r نوشته است: سلام
متاسفانه گیاهتون رو در شرایط بدی نگهداری میکنید.
گیاهی که در شرایط بد پرورش پیدا کرده نباید وارد دوره خواب بشه چون احتمال از بین رفتنش زیاده.
حالا چکار کنید؟
1)دمای محیط و زمان نوردهی رو فورا زیاد کنید و شدت نور رو هم افزایش بدید.میتونید بالای گیاهتون مهتابی بذارید.
2)مجددا بستر آماده کنید.
این بار هم کوکو و هم پرلیت رو به مدت طولانی زیر آب قرار بدید و بعد از چند بار شستشو برای بار آخر هر دو رو یکی دو روز در آب مقطر غرق کنید.جهت ضد عفونی میتوانید هردو رو در آب مقطر بجوشونید.
3)گیاه رو از بستر خارج کنید و ریشه ها و پیازها رو خوب بشویید و مجددا در بستر جدید بکارید
4) صبر کنید...ان شاء الله اوضاع روبراه میشه.

سلام

گیاه رو در نیم متری پنجره و رادیاتور قرار دادم. صبح دیدم زیرگلدانی از آب خالی شده که تا عمق یک سانت پرش کردم. یک لامپ کم مصرف هم درست بالای حباب روشن کردم. از ساعت 7 صبح، نور لامپ داره بهش می تابه اما نمی دونم نور دهی لامپ تا ساعت چند ادامه داشته باشه. یعنی بعد از غروب هم همچنان روشن باشه یا همزمان با غروب آفتاب، خاموشش کنم.

من قبلاً برای شستن این خاک و پرلیت، 20 لیتر آب مقطر مصرف کردم Confused بهتر نیست به جای شستن مجدد خاک، مدتی از بالا آبیاری کنم و البته به مقدار بیشتر تا اگر املاحی باقی مانده، شسته و از زیر گلدان خارج بشه. می تونم بین زیرگلدانی و گلدان فاصله بدم که دوباره آب خارج شده رو داخل نکشه؟! یک نموره Big Grin آماده کردن مجدد بستر در حال حاضر برام مشکله. زمانش رو ندارم!

و دیگه اینکه بعد از اعمال این تغییرات، چقدر زمان می بره تا شرایط بهبودی در گیاه دیده بشه؟ که اگر نشد، مجدداً بستر آماده کنم.

بخاطر راهنمایی هاتون بی اندازه سپاسگزارم
پاسخ
 سپاس شده توسط Am!r ، AlirezA M ، P@RSA ، رزا ، shervin
04-01-2015، 01:46 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 04-01-2015، 01:59 PM، توسط Am!r.)
(04-01-2015، 08:14 AM)Neda Ariania نوشته است: سلام

سلام از بنده

گیاه رو در نیم متری پنجره و رادیاتور قرار دادم. صبح دیدم زیرگلدانی از آب خالی شده که تا عمق یک سانت پرش کردم. یک لامپ کم مصرف هم درست بالای حباب روشن کردم. از ساعت 7 صبح، نور لامپ داره بهش می تابه اما نمی دونم نور دهی لامپ تا ساعت چند ادامه داشته باشه. یعنی بعد از غروب هم همچنان روشن باشه یا همزمان با غروب آفتاب، خاموشش کنم.

مدت نوردهی رو بین 12 تا 16 ساعت تنظیم کنید.

من قبلاً برای شستن این خاک و پرلیت، 20 لیتر آب مقطر مصرف کردم Confused

20 لیتر آب مقطر برای شستشوی یک لیوان خاک!!!؟؟ مصرف بی رویه کار خیلی بدیه!Big Grin
برای شستشو از آب شیر استفاده کنید و فقط بار آخر خاک رو در آب مقطر خیس کنید.
دوتا سطل تهیه کنید یکی برای خاک و دیگری برای پرلیت.خاک/پرلیت رو در آب میریزید و دو روز یک بار آب رو عوض میکنید و چند بار پروسه رو تکرار میکنید و بار آخر از آب مقطر استفاده میکنید.جهت جلوگیری از بی هوازی شدن خاک میتونید از سنگ هوا استفاده کنید یا زود به زود آب رو عوض کنید.قبل از مصرف هم خاک/پرلیت رو بجوشونید که ضدعفونی بشه.

بهتر نیست به جای شستن مجدد خاک، مدتی از بالا آبیاری کنم و البته به مقدار بیشتر تا اگر املاحی باقی مانده، شسته و از زیر گلدان خارج بشه. می تونم بین زیرگلدانی و گلدان فاصله بدم که دوباره آب خارج شده رو داخل نکشه؟!

نه!Dodgy

یک نموره Big Grin آماده کردن مجدد بستر در حال حاضر برام مشکله. زمانش رو ندارم!

ای بابا!vaaaaaaay

و دیگه اینکه بعد از اعمال این تغییرات، چقدر زمان می بره تا شرایط بهبودی در گیاه دیده بشه؟ که اگر نشد، مجدداً بستر آماده کنم.

بسته به شرایط گیاه یکی دو ماه...شاید هم هرگز!

بخاطر راهنمایی هاتون بی اندازه سپاسگزارم

خواهش میکنم.محبت دارید.
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، AlirezA M ، P@RSA ، رزا ، shervin ، behnam
04-01-2015، 02:14 PM,
(04-01-2015، 01:46 PM)Am!r نوشته است: 20 لیتر آب مقطر برای شستشوی یک لیوان خاک!!!؟؟ مصرف بی رویه کار خیلی بدیه![تصویر:  biggrin.gif]
برای شستشو از آب شیر استفاده کنید و فقط بار آخر خاک رو در آب مقطر خیس کنید.
دوتا سطل تهیه کنید یکی برای خاک و دیگری برای پرلیت.خاک/پرلیت رو در آب میریزید و دو روز یک بار آب رو عوض میکنید و چند بار پروسه رو تکرار میکنید و بار آخر از آب مقطر استفاده میکنید.جهت جلوگیری از بی هوازی شدن خاک میتونید از سنگ هوا استفاده کنید یا زود به زود آب رو عوض کنید.قبل از مصرف هم خاک/پرلیت رو بجوشونید که ضدعفونی بشه.

سلام

ای وااااااااااااای من  vaaaaaaay

خب اگر من می دونستم که انقدر اون روز مرارت نمی کشیدم. همه جا نوشتی شستشو با آب مقطر. منم یه دبه 20 لیتری تهیه کردم و یک روز جمعه تازه با کمک یکی از دوستان از صبح تا عصر مشغول شستن کوکوپیت و پرلیت بودیم. برای همین خیلی برام سخته قبول کنم که خوب شسته نشده دیگه! blink

البته مقدار خاک و پرلیت دو برابر این بود که دو تا گلدون درست شد. یکی برای خودم و یکی برای همون دوستم که ونوس اون بنده خدا دو هفته بعد خراب شد اما مال من وضعیت خوبی داشت تا اینکه ... .

خب اگر بشه با آب معمولی شست و فقط شستشوی آخر رو با آب مقطر انجام داد که مشکلی نیست. اقدام می کنم. yess

متشکرم
پاسخ
 سپاس شده توسط AlirezA M ، P@RSA ، رزا ، shervin ، Am!r ، behnam
05-01-2015، 08:28 AM,
سلام
من که منصرف شدم. Undecided من نه حوصله شمارو دارم نه عشق و علاقتونو. Dodgy
من نصف این مراقبت هارم نمی تونم داشته باشم. اگه من بودم همون دو روز اول گیاهم از بین می رفت. CryBaby
کاش برای امثال من تنبل خاک مخصوصش رو می فروختن انقدر اماده کردنش سخت نبود. Sleepy
امیدوارم زودتر مثل روزای اولش بشه. آمین Rolleyes
لطفا بعد از این کارها دوباره عکسشو بذارین. Shy
ممنون Smilie_heart
پاسخ
 سپاس شده توسط shervin ، Am!r ، AlirezA M ، Neda Ariania ، P@RSA ، behnam

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  واریته های ونوس حشره خوار Venus Flytrap varieties Neda Ariania 2 7,388 09-03-2015، 08:00 PM
آخرین ارسال: رزا

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان