امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3.5

[-]
کلمات کلیدی
قوانین رازبقا سایت

قوانین سایت رازبقا
12-10-2013، 09:49 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 31-03-2014، 04:08 PM، توسط Neda Ariania.)
#1
notice  قوانین سایت رازبقا
قوانین سایت رازبقا


انتخاب نام کاربری، امضا و آواتار

در انتخاب نام کاربری (ID) خود دقت داشته باشید چرا که انتخاب نام از بين اسامی سياسی، کلمات رکیک، غير اخلاقی و نامناسب مجاز نبوده و اين دسته از شناسه ها به محض مشاهده حذف خواهند شد.

در صورت امكان نام کاربری خود را با حروف انگلیسی ایجاد نمایید. اين امر باعث هماهنگی بيشتر در انجمن شده و همچنين از تشابه اسمی جلوگيری به عمل خواهد آمد.

اکیداً از ايجاد چندين نام و شناسه کاربری پرهيز نماييد. در صورتی که مشخص شود شما دارای چندین حساب کاربری هستید، همه حساب های کاربری شما مسدود خواهند شد.

کسانی که دسترسی آنها به انجمن از سوی کادر مدیریت (به هر دلیلی و به هر صورتی) محدود شود، حق ایجاد شناسه کاربری دوم، سوم و ... را ندارند چرا که با نام های کاربری جدید نیز مثل نام کاربری اول، برخورد خواهد شد.

امضای هر فرد نمايانگر هويت اوست. در صورت امکان از قرار دادن هرگونه تصوير با حجم بالا در امضا پرهيز نماييد. درج مطالب، جملات و شعارهای تبليغاتی و سیاسی در امضا اکیداً ممنوع است. افراد خاطی، در صورت عدم رعایت قانون فوق، در مرتبه ی اول با تذکر و اخطار و در دفعات بعد با حذف امضا روبرو خواهند شد.

در انتخاب تصوير آواتار  Avatar برای خود دقت نظر داشته باشيد. تصويری که انتخاب می‌کنيد، بيانگر نوع شخصيت و منش شماست. از انتخاب تصاوير نامناسب به لحاظ حجم، اندازه، محتوای اخلاقی، تبليغاتی، سیاسی و... پرهيز نماييد. افراد خاطی، در صورت عدم رعایت قانون فوق، در مرتبه ی اول با تذکر و اخطار و در دفعات بعد با حذف آواتار روبرو خواهند شد.


شیوه نگارش

زبان رسمی اين انجمن فارسی است. مطالب خود را صرفا با اين زبان بنويسيد و از بکار بردن نگارش های نامانوس مانند فینگلیش خودداری نمایید چرا که مطالعه چنین پست هایی در حوصله اغلب کاربران نیست. بدیهی است که پست هاي فينگليش حذف خواهند شد.

لطفا کلمات تخصصی لاتین مثل اسامی علمی جانداران را با حروف لاتین بنويسيد و از نگارش این کلمات با حروف فارسی جداً پرهيز نماييد مگر اینکه بخواهید طرز صحیح خواندن کلمه را به این شکل انتقال دهید که باید در کنار کلمه لاتین، تلفظش را با حروف و اِعراب مشخص نمایید.

نکات ادبی را در پست های خود رعایت کنید،از نقطه (.) و ویرگول (،) در پست های خود استفاده کنید تا خواننده دچار سردرگمی نشود.  در نگارش خود هم دقت لازم را داشته باشید که تا حد امکان غلط های املايی یا تایپی در مطالب کاهش یابند.  توجه داشته باشید که به کار گيری این نکات در زمينه نگارش، باعث سهولت دسترسی خود شما و ديگران به نوشته ها از طريق جستجو می شود.


برقراری ارتباط در انجمن ها

در هر ارتباط، احترام شرط اول برقراری رابطه است؛ استفاده از الفاظ رکیک، توهین و فحاشی در هر قسمتی از این انجمن (چه در پیام خصوصی و چه در پست های عمومی) ممنوع است و با افرادی که رعایت نکنند (بسته به شدت خطای صورت گرفته) با تذکر، اخطار، اخراج موقت و اخراج دائم برخورد می شود.

از ارسال مطالب حاوی کلمات و عبارات ناپسند و غير اخلاقی، افترا آميز یا تهديد آميز و مخالف قانون جداً پرهيز کنید. با افراد خاطی، به لحاظ عمومی بودن محیط انجمن، به شدت برخورد خواهد شد.

توهين به افراد، گروه ها و طرز فکر ها در اين انجمن قابل تحمل نیست. همچنين القاء عقايد و نقطه نظرات به سايرين ممنوع بوده و با بحث هائي كه جنبه كل كل و بر هم زدن نظم عمومی انجمن را داشته باشند به شدت برخورد خواهد شد.

اين انجمن محلی است برای ارائه اطلاعات و بحث و تبادل نظر پیرامون زندگی جانوران و گیاهان، طبیعت و محیط زیست. بیان اعتقادات شخصی در مورد مسائل سياسی و مذهبی و اجتماعی، کمکی به اهداف علمی این انجمن نخواهد کرد. برای مباحث با موضوعات ديگر نظير موضوعات اجتماعی، مذهبی، سياسی و ... از انجمن های ديگری که به همين منظور ايجاد گرديده اند، استفاده فرمایید.


ایجاد پست های اطلاعاتی * مهم *

کپی پروفایل ها و اطلاعات جانوری و گیاهی از پایگاه های فارسی زبان دیگر اعم از سایت، انجمن گفتگو یا وبلاگ شخصی به رازبقا ممنوع است، پس اکیداً از درج چنین مطالبی در سایت خودداری نمایید چرا که به محض مشاهده، حذف خواهند شد. توجه داشته باشید که مبنای عمل سایت راز بقا تهیه و ارائه مطالب دست اول، اختصاصی و مفید برای اعضاست. مطالبی که یا ناشی از تجربه و دانش شخصی اعضا باشد و یا نتیجه گردآوری، ترجمه و یا تجزیه و تحلیل مطلب توسط اعضا از منابع خارجی باشد.

چنانچه قصد دارید از مطلب تخصصی یک سایت تخصصی داخلی در حیطه جانوران و گیاهان در پست خود استفاده کنید، باید (ضمن درج منبع برداشت) مطلب را بصورت تجزیه و تحلیل و نه کپی صرف ارائه دهید. بدیهی است که چنانچه منبع برداشت شما مورد تأیید مدیران مربوطه نباشد، مطلب حذف خواهد شد.

استثنا: برداشت مطلب از کتب تخصصی در زمینه جانوران و گیاهان (بدون دخل و تصرف) با درج منبع بلامانع است. اگر مطلب از نشریه به سایت انتقال پیدا می کند باید شماره نشریه هم در کنار نام آن ذکر شود.

انتقال اخبار و رویدادهای مرتبط با دنیای جانوران و گیاهان از نشریات و جراید و پایگاه های خبری داخلی به شکل کپی عین متن اصلی و با ذکر منبع بلامانع است .

مطالب بدون منبع یا مطالبی که در زیر آنها منبعی جعلی درج شده باشد، به محض تشخیص حذف خواهند شد. در صورت استفاده از منابع جعلی، کاربر خاطی اخطار دریافت خواهد کرد.


نحوه پرسش و پاسخ

پیش از پرسیدن سوال، از عدم وجود پاسخ آن در انجمن اطمینان حاصل نمایید. برای این کار می‌توانید از قسمت جستجوی انجمن استفاده کنید.

در هر تالار، تاپیکی جهت پرسش و پاسخ پیرامون محتوای همان تالار ایجاد شده است. لطفاً بی جهت و برای هر پرسشی که در ذهن دارید، اقدام به ایجاد تاپیک ننمایید. چنین تاپیک هایی یا به محل مربوطه منتقل می شوند و یا حذف خواهند شد.

از ایجاد یک پرسش در چند بخش مختلف به این بهانه که مطلب شما سریع تر توسط سایر اعضا دیده شود، جداً خودداری نمایید چرا که همه این پست ها به محض رویت، حذف خواهند شد.

از ایجاد پست های مکرر با عناوینی جهت جلب توجه مثل «کمک!»، «فوری»، «سلام»، «چیکار کنم؟»، «ماهیم مریضه!» و ... و يا عناوینی كه با محتوای مطلب سنخیتی ندارند پرهيز نمائيد، اين كار موجب گمراهی خوانندگان می‌شود.

در صورت عدم پاسخ به پست شما صبور بوده و بازه زماني يك تا دو روز را جهت دريافت پاسخ در نظر بگيريد و از ایجاد پست های بعدی با عباراتی مثل  «چي شد ؟»، «كسي نيست؟»، «منتظرم» و....  خودداری کنید.

در پاسخ به سوالات دقت كافي به عمل آورده و در صورت عدم اطمينان قطعي از پاسخ خود از عباراتی مانند «به نظر من ...» استفاده نمايید تا موجب گمراهي مخاطبين خود نگرديد.

در پاسخ به پرسش ها، از بکار بردن الفاظ و جملاتی که ممکن است باعث دلسردی سوال کننده شود، خودداری فرماييد. دقت داشته باشيد که ممکن است مطلبی که برای شما ساده و پيش پا افتاده است، برای فرد ديگری مهم و سخت باشد. فراموش نکنيد که امکان دارد اين وضعيت برای خود شما هم پيش آيد.


ایجاد پست

برای مطالب خود، عناوین مناسب و مرتبط انتخاب کنید. بهتر آن است که عنوان مطلب در چند کلمه نمایانگر محتوای آن باشد. سعي کنید از كلمات كليدي در تيتر و موضوع تاپيك ها استفاده کنید. با اين كار دسترسي سايرين را در مواقع جستجو تسهيل مي نمائيد.

از ارسال پست هاي متوالي در یک ساعت اولیه پس از ایجاد پست خودداري نمائيد و جهت اضافه نمودن مطلب به پست ارسالي از گزينه ويرايش استفاده كنید. بدیهی است پس از پایان مهلت ویرایش، پست های بعدی شما اگر مرتبط با پست اولیه باشند، توسط مدیر مربوطه با هم ادغام خواهند شد.

از عنوان هر گونه مطلب شخصي در پست هاي عمومي پرهيز كنيد و اينگونه مطالب را در پيام هاي خصوصي به اطلاع كاربر يا مدير مورد نظر برسانيد. بدیهی است که اینگونه پست ها بدون ملاحظه، حذف خواهند شد.

از ارسال پست هاي صرفاً تشكر آميز و بي محتوا جداً خودداري نمائيد. این پست ها به منزله ی spam  در نظر گرفته می شوند و حذف خواهند شد. جهت تشکر از پيام خصوصي و یا از کلید تشکر زیر هر پست استفاده کنید.

برای بهتر نشان دادن قسمت هاي مهم پست خود از گزینه هایی همچون B , U و رنگی کردن کلمات استفاده کنید اما براي راحتي خوانندگان پست از Bold کردن یا رنگی کردن کل پست (بخصوص با رنگ هایی که چشم را ناراحت می کنند مثل قرمز یا فسفری) خودداری نمایید.

وجود تبلیغات به هر شکل و نوع (چه در تاپیک ها و چه در پیام های خصوصی که با گزارش توسط کاربران به اثبات برسد) ممنوع است و با افراد خاطی طبق قوانین برخورد خواهد شد.

توجه داشته باشید که تصاویر را با حجم بالا در سایت قرار ندهید. برای جلوگیری از به هم ریختن کادر صفحه هم از تصاوير با پهنای بیشتر از 800 پیکسل استفاده نكنيد و چنانچه ناچار به درج چنین تصاویری بودید، صرفاً لینک آن را در پست خود قرار دهيد.

توجه داشته باشید که اگر پست شما به هر دلیلی (اعم از اصلاحات نگارشی، مضمونی، تصحیح اغلاط تایپی یا املایی، هماهنگ کردن پروفایل های جانوری یا گیاهی با ساختار کلی پروفایل ها، تعویض یا ادیت عکس و ...) نیاز به ویرایش داشته باشد، مدیر مربوطه مختار است طبق ضوابط آن را ویرایش نماید.

لطفا در صورت مشاهده هرگونه حرکت خلاف چهارچوب، از هر گونه برخورد شخصی با فرد خاطی بپرهیزید و صرفا مدیران و مسئولان انجمن را مطلع سازید و اقدامات بعدی را به آنها بسپارید.
[تصویر:  1381817162.gif]
___________________________________________________________
[تصویر:  star.gif] قوانین سایت رازبقا
[تصویر:  star.gif] قابل توجه نویسندگان، مولفین و مترجمین انجمن
___________________________________________________________
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
 سپاس شده توسط B@B@K ، farhad-2007 ، Am!r ، shervin ، MIRMOHAMADI ، Escoromeesk ، Theovihoojeta ، aramesh ، Fantsyday ، acoulaattig
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان