امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
oliveira الیویرا آماده کاج آبی چتری filipe فیلیپ روش منظره کردن

روش آماده کردن منظره آبی کاج چتری / فیلیپ الیویرا Filipe Oliveira
08-01-2014، 09:51 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 08-01-2014، 12:28 PM، توسط Neda Ariania.)
روش آماده کردن منظره آبی کاج چتری / فیلیپ الیویرا Filipe Oliveira
من فیلیپ الیویرا Filipe Oliveira اهل پرتغال هستم.

[تصویر:  1389224400.jpg]

از سال 2000 به ماهیبازی و آکواریوم داری روی آوردم اما کار رو با تانک های گیاهی شروع نکردم. اون زمان تانک گیاهی خیلی مورد توجه نبود و کسی هم دانش و اطللاعات کافی از اینجور آکواریوم ها نداشت. یادمه گاهی تصاویر آکواریوم های گیاهی رو توی اینترنت می دیدم و با خودم می گفتم: " اوه خدای من! این چقدر قشنگه! یعنی چطوری تونستن درستش کنن؟! آیا همه این گیاها طبیعی هستن یا گیاه مصنوعی و پلاستیکی هم توی آکوریوم هست؟ " همین باعث شد تا اشتیاق راه اندازی یک تانک گیاهی در من شکل بگیره. تانکی که با دست های خودم بسازمش. اما خب البته متأسفانه تجربه آنچنان موفقی نبود.

در سال 2005 اولین اکواریوم "واقعی" خودم رو خریدم. منظورم اینه که این اکوریوم یه تنگ ماهی یا یه آکوریوم کوچیک برای نگهداری ماهی نبود بلکه یک تانک 240 لیتری بود که داشتم نقشه یه تانک گیاهی رو براش می کشیدم .... یا اینجوری فکر می کردم!!!

من گیاهان زیادی رو امتحان کردم و یادمه که غالباً شکل و شمایل تانک رو تغییر می دادم. Co2 و کودهای گیاهی برای چی هستن؟ من اون اکواریوم رو ماه ها بدون کود و Co2 حفظ کردم و نتیجه با چیزی که انتظار داشتم خیلی فرق داشت. درواقع خیلی خوب نبود ولی خب منم ادم سمجی هستم و زود جا خالی نکردم. " اگر بقیه تونستن، پس منم می تونم! "

اون زمان بود که جستجو در اینترنت رو برای اطلاعات بیشتر شروع کردم هر چند که از خطاهای خودم هم درس می گرفتم. دنبال این بودم که ببینم چه کاری رو غلط انجام دادم و چه کاری باید انجام بدم تا گیاهام سالم بمونن. فهمیدم که نباید به فروشنده های اکواریوم توجهی بکنم و به حرفهاشون گوش بدم بلکه توجهم رو معطوف کردم به سمت افراد مجربی که از تجربه هاشون برام می گفتن. خیلی زود فهمیدم که فروشنده ها فقط می خوان جنسشون رو بفروشن و براشون مهم نیست که دغدغه شما نگهداری سالم از گیاهانتون هست. پس به روش خودم پیش رفتم و فقط اون چیزی رو دنبال کردم که از افراد باتجربه و مطلع یاد می گرفتم.

قدم اول: نور دهی رو بیشتر کردم. بعد کود خوبی تهیه کردم. سیستم Co2 رو راه اندازی کردم و بعد شروع کردم به انتخاب گیاهان. بجای اینکه برم یه عالمه گیاه بخرم، فقط اقدام به خرید گیاهانی کردم که برای تانکم لازم بود. من نگران وضعیت بستر تانک نبودم. فقط صخره ها و چوب ها رو اونجوری که خوشم می یومد می چیدم کف تانک. بعدها فهمیدم که با اینکه قانون طلایی رو نمی دونستم، اما به طور طبیعی خیلی خوب و متناسب تانک رو دکور می کردم.

با اینکه تازه این سرگرمی رو شروع کرده بودم و یک تازه کار محسوب می شدم اما موفقیت بزرگی به دست آوردم. سال 2006 من برنده رتبه اول مسابقه AGA Aquascaping در بخش تانک های بزرگ و رتبه دوم در بخش تانک های کوچک شدم.

من ادم خوشبختی هستم که در جایی زندگی می کنم که طبیعت اطراف من رو فرا گرفته. یادمه بچه که بودم توی جنگل بازی می کردم و همه جا پر از درخت بود. اون خاطرات نقش عمده ای در شکل گیری این اکواریوم داشتن. من این اکواریوم کاج چتری رو به خاطرات قدیمی ام که در جنگل با دوستانم بازی می کردم، تقدیم می کنم.

Umbrella Pine / کاج چتری / Pinheiro Manso

برنده جایزه آکوایوم ماه / سپتامبر 2008

[تصویر:  1389202992.jpg]

بخشی از صحبت های فیلیپ الیویرا Filipe Oliveira به مناسبت برنده شدن تانک 60 لیتری کاج چتری در مسابقه آکواریوم ماه / 2008

[تصویر:  star.gif] قوانین سایت رازبقا
[تصویر:  star.gif] قابل توجه نویسندگان، مولفین و مترجمین انجمن
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط سیروس پیرهادی
08-01-2014، 10:00 AM,
RE: روش آماده کردن منظره آبی کاج چتری / فیلیپ الیویرا Filipe Oliveira
این دومین منظره تک درخت هست که من کار کردم اما عکس اولین منظره اینه:

[تصویر:  1389246073.jpg]

اولی هم خیلی خوب دراومد اما فکر کردم می تونم شکل درخت رو بهتر دربیارم. با این حال نمی خواستم صرفاً یه کپی از کار اول درست کنم. بنابراین تصمیم گرفتم که این یکی، تصویر نزدیک تری از درخت به بیننده بده. این یکی جزئیات بیشتری داره و تناسب بیشتری درش دیده می شه به اضافه اینکه گیاهان متفاوتی رو در قسمت جلویی تانک کار کردم.

برای اینکه درخت زیر آبی خوبی درست کنم بیشتر از یک ماه دنبال شاخه های مناسب برای کار می گشتم. من با چند شاخه مختلف و مجزا از هم این درخت رو ساختم. تمام دقت و توجهم به این بود که این درخت در نهایت با منظره ای که قرار بود توش قرار بگیره و همینطور اندازه تانک متناسب باشه.

من اسم این درخت رو گذاشتم کاج چتری که بومی کشور پرتغال هست و برگهاش رو به همون صورت دراوردم.

اما روش کار

آماده کردن بستر:
تصاویر گویا هستن.

[تصویر:  1389204005.jpg]
[تصویر:  1389230466.jpg]

درخت کاج چتری:

بعد از بستر نوبت درخت بود. برای ساخت این درخت من از سه شاخه مختلف استفاده کردم و با چسبوندن اون ها به هم این درخت بزرگ رو ساختم. چون اولین بار نبود که درخت درست می کردم، بنابراین دقت کردم که اشتباهات دفعه قبل رو نداشته باشم.

[تصویر:  1389236481.jpg]
[تصویر:  1389190869.jpg]
[تصویر:  1389243699.jpg]

روش نصب خزه آبی:

این کار خیلی مهمه چون خزه خودش به شاخه ها می چسبه و گسترش پیدا می کنه و اگر درست انجام نشه در آب شناور می شه و اونوقت مرتب کردنش خیلی مشکل می شه. همینطور که خزه ابی رشد می کنه و برگهاش گسترده می شن و لایه هایی بهش اضافه میشه، لایه های زیرین ضعیف و پیر می شن و میمیرن. برای همین خیلی مهمه که شما شاخه های کوچیکتر زیادی داشته باشید که به قسمت های مختلف انبوه خزه ابی شما بچسبن. این شاخه های ریز مثل لنگر عمل می کنن و از شناور شدن خزه شما جلوگیری می کنن.

عکس ها مربوط به زمان های مختلف هستن. شما در این عکس ها رشد خزه ها و گیاهان روی بستر رو می بینید.

[تصویر:  1389178100.jpg]
[تصویر:  1389180826.jpg]
[تصویر:  1389208540.jpg]

طراحی منظره

سعی کردم منظره حالتی محدب داشته باشه تا جزء اصلی خیلی خوب دیده بشه؛ یعنی درخت. بستر و نحوه قرار گرفتن صخره ها هم بستگی به موقعیت درخت داشت. من تو ذهنم یه درخت بزرگ رو روی یه تپه مجسم می کردم. در زمان گرفتن این عکس ها من از یک نور کانونی که به دیوار و پشت تانک نصب بود، کمک می گرفتم تا حالت محدب این منظره بیشتر القا بشه.

[تصویر:  1389184937.jpg]

مبارزه بزرگ

زمانیکه می خواستم اولین منظره تک درخت آبی رو درست کنم، خیلی ها به من می گفتن که این کار غیرممکنه و تو با این گیاهانی که انتخاب کردی، موفق نخواهی شد. من آدم سمجی هستم و هرگز از کاری که تصمیم به انجامش دارم منصرف نمی شم و عقب نشینی نمی کنم. من باید سعی خودم رو می کردم و اگر موفق نمی شدم مشکل از من بود.

[تصویر:  1389229669.jpg]

کلام آخر

برای ساخت یک منظره آبی، شما به چند چیز نیاز دارید: اشتیاق و علاقه، زمان، فداکاری و مهم تر از همه اینکه باید ازش لذت ببرید. برنامه ریزی خیلی مهمه. سه ماه برنامه ریزی بهتر از سه ماه سردرده. اگر ممکنه، از تجهیزات درست و محصولات با کیفیت استفاده کنید. البته اونها معجزه نمی کنن ... اما خیلی به شما کمک خواهند کرد.

[تصویر:  1389233289.jpg]

برگرفته از:

کد:
http://www.aquascapingworld.com

ندا آریانیا / Saturday 13 February 2010
[تصویر:  1381817162.gif]
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط farhad-2007 ، soheil124 ، سیروس پیرهادی
08-01-2014، 10:05 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 08-01-2014، 10:06 AM، توسط Neda Ariania.)
عکس ها و مشخصات تانک گیاهی کاج چتری
[تصویر:  1389199372.jpg]
تانک گیاهی کاج چتری در تاریخ تاریخ 5 / 5 / 2008

[تصویر:  1389166239.jpg]

[تصویر:  1389216327.jpg]

[تصویر:  1389231725.jpg]
تانک گیاهی کاج چتری در کنار تانک دیسکاس ها در تاریخ تاریخ 5 / 5 / 2008

[تصویر:  1389249090.jpg]
مشخصات تانک

[تصویر:  1389235362.jpg]
گیاهان و ساکنین تانک
[تصویر:  1381817162.gif]
پاسخ
 سپاس شده توسط farhad-2007 ، soheil124 ، سیروس پیرهادی

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  گزارشي مستند گونه از آماده کردن تانکی با فضای آمازون برای دیسکاس ها / Filipe Oliveira Neda Ariania 2 6,700 01-01-2014، 02:17 PM
آخرین ارسال: Neda Ariania

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان