امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
mammals پستانداران

پستانداران Mammals
02-02-2014، 09:39 AM,
#1
پستانداران Mammals
وال ها، دلفین ها، و شیرهای دریایی اعضای مهمی از جانوران دریایی و متعلق به گروه بزرگی از حیوانات موسوم به پستانداران هستند؛ همین گونه اند سمورها و سگ های آبی که در زیستگاه های خود در آب های شیرین به سر می برند. تنوع عظیمی از انواع مختلف پستانداران، زیر زمین، روی زمین، بالای درختان و دیگر نقاط زندگی می کنند. پستانداران شب پروازحتی عرصه آسمان ها را نیز در بر گرفته اند. در تمام این گونه ها، پستانداران تنوع خیره کننده ای از روش های تغذیه از خود نشان می دهند: برخی تنها گیاه می خورند و شماری از بی مهرگان کوچک تغذیه می کنند. برخی، دیگر مهره داران همچون پستانداران را کشته، می خورند در حالیکه برخی تقریبا" همه چیز می خورند. برای فهم بیشتر، ابتدا لازم است بدانیم که یک پستاندار چیست، ساختار بدنی آن چگونه است، اندام های آن چگونه عمل می کند و چگونه رفتار می کند.


واژه پستاندار مفهوم مهمی را بیان می کند و از همین روی، حیوانات این رده، از دیگر حیوانات متمایز می شوند. کلمه پستاندار mammal از کلمه لاتین mamma به معنای " پستان " مشتق شده است. هر پستاندار ماده، غدد ویژه ای دارد که از آنها شیر می تراود. به استثنای برخی گونه های پستانداران اولیه، همه پستانداران، زنده زا viviparous هستند؛ یعنی نوزاد خود را زنده به دنیا می آورند. آنگاه نوزادان تا زمانی که به رشد کافی برسند و خود غذا به دست آورند، از شیر مادر تغذیه می کنند.


از دیگر مشخصه های پستانداران، مغز آنهاست که از تکامل بالایی برخوردار است؛ به ویژه بخش مخ پیشین cerebrum که کنترل کننده حافظه و یادگیری است. مغز پستانداران این توانایی را دارد که نوزادان، تجربه بزرگترها را فراگیرند. از آنجا که نوزاد برای تغذیه به مادر وابسته است، زمانی هم صرف یادگیری این کار می شود. همین ویژگی به نوبه خود، پدید آورنده مرتبه ای از سازگاری رفتاری است که در دیگر گروه های جانوری سابقه ندارد.


هنگامی که می گوییم پستانداران موجوداتی خون گرم هستند، به این معنا نیست که دمای بدن همواره از دمای محیط گرم تر است؛ در واقع در مناطق گرمسیر حتی عکس این امر صادق است. حیوانات خون گرم، دستگاهی برای تنظیم دمای داخل بدنشان دارند که به گونه ای فیزیولوژیک، دما را ثابت نگه می دارد. این ثابت نگه داشته شدن دما برای عملکرد بدن در شرایط اقلیمی گوناگون، مطلوب است. این فرایند مستلزم میزان بالایی از سوخت و ساز در بدن آنهاست و بسیاری از خصوصیات پستانداران به حفظ آن بستگی دارد.


غذا برای تبدیل شدن به انرژی، باید با اکسیژن درآمیزد یا اکسید شود. بر خلاف حیوانات خون سرد که دمای بدنشان بسته به دمای محیط است، پستانداران برای گرم کردن خود، باید حرارت زیادی تولید کنند و از این رو، نیاز به اکسیژن فراوانی دارند. پستانداران برخلاف دیگر گروه های جانوری، مجهز به شش هایی قوی هستند و برای تنفس، از عضله ای موسوم به دیافراگم برخوردارند که حجم زیادی از هوا را به درون بدن می مکد و دی اکسید کربن زاید را خارج می کند.


دستگاه گردش خون پستانداران نیز کارایی بالایی دارد. گلبول های قرمز پستانداران در مقایسه با دیگر حیوانات – به استثنای پرندگان – می تواند اکسیژن بیشتری را جابجا کند. قلب پستانداران دستگاه پیچیده ای است که مانع از درآمیختن خون های اکسیژن دار با خون های بدون اکسیژن می شود؛ از این رو دستگاه گردش خون شان دو سویه است.


پستانداران برای حفظ انرژی گرمایی از چند ویژگی برخوردارند. بسیاری از آنها دارای مو هستند که با نگه داشتن هوا کار عایق بندی را انجام می دهد. اما پستانداران آبزی، مانند دلفین ها و وال ها، در عوض لایه ضخیمی از چربی در اطراف بدن دارند. مو همچنین در بدن پستانداران نقش دفاعی و لامسه ای ایفا می کند. موی خارپشت ها به تیغ تبدیل می شود و موی گورکن ها گاهی به دندانه های استخوانی یا فلس تبدیل می شود.


بیشتر پستانداران برای حفاظت در برابر گرمای زیاد، نفس نفس می زنند و این کار را عمدتا" با خارج کردن گرمای زیاد از طریق شش ها انجام می دهند. برخی از پستانداران گرما را با تعرق دفع می کنند.


سیستم استخوان بندی پستانداران بیش از دویست استخوان دارد ه نسبت به سیستم استخوان بندی دیگر مهره داران، تکامل یافته تر است. مثلا" آرواره زیرین پستانداران مستقیما" به جمجمه متصل است، حال آنکه آرواره زیرین دیگر مهره داران از طریق استخوان جداگانه ای به جمجمه متصل است. از دیگر خصوصیات قابل توجه استخوان بندی جمجمه، وجود فضای گسترده خیشومی است که با استخوان های چین خورده و در هم پیچیده، مجال گسترده ای را برای تشخیص انواع بوها فراهم آورده است. تقریبا" تمام پستانداران دارای هفت مهره Vertebra در گردنشان هستند.


استخوان بندی پستانداران از لحاظ کارکرد به استخوان بندی محوری Axial و استخوان بندی پیوستی Appendicular تقسیم می شود. استخوان بندی محوری شامل محفظه مغز، ستون فقرات و دنده هاست و کار آن در مرحله اول، محافظت از دستگاه اعصاب مرکزی است. استخوان بندی پیوستی شامل اندام ها و چندین کمر بندgirdles است. شکل رشد استخوانی پستانداران از دیگر عوامل متمایز کننده آنهاست. استخوان های بلند پستانداران هم از وسط و هم از دو سو رشد می کند. در مهره داران فرو تر، رشد استخوانی تنها از وسط استخوان صورت می گیرد.


همه پستانداران از طریق آمیزش جنسی، تولید مثل می کنند و تخمک ماده به روش داخلی، بارور می شود. پس از باروری نوبت رشد جنین است که بر این اساس پستانداران به سه دسته تقسیم می شوند:

پستانداران تخم گذار اولیه که جزء زیر رده پروتوتریا Prototheria هستند، نشان از تبار خزندگان خود دارند. پلاتی پوس و اکیدنا ( یا مورچه خوار تیغ دار ) تنها گونه هایی هستند که باقی مانده اند. مانند خزندگان تخم می گذارند و برخلاف پستانداران، زنده زا نیستند. نوزاد پس از آنکه سر از تخم درآور، از روزنه های سطح سینه مادر که اثری از پستان در آن نیست، شیر می مکد.


در زیر رده تریا Theria ، پستانداران کیسه دار، نوزادان زنده اما نارس خود را درون کیسه حمل می کنند. این جاست که نوزادان باید پس از تولد، چند ماه را درون آن و متصل به نوک پستان مادر سپری کنند. آنها نیز مثل جنین از ماده ای که به دور تخم شکل می گیرد، تغذیه می کنند. از آنجا که جنین نمی تواند مدت زیادی دوام بیاورد، نوزاد کیسه داران پس از دوره کوتاه بارداری که حدودا" 6 هفته است، متولد می شود. پس از تولد نزدیک به شش ماه درون کیسه می ماند و از شیر مادر تغذیه می کند. برخی از کیسه داران عبارتند از: کانگورو، والابی ، وام بت، کوالا، شیطان تاسمانی، اپاسم و جز اینها... .


جنین برخی از کیسه داران و جنین تمام پستانداران عالی تر که زیر رده یوتریا Eutheria هستند، از بدن مادر و با اندامی که آن را به دیواره رحم متصل می کند، یعنی جفت placenta ، تغذیه می کند. شاید بزرگترین وجه امتیاز پستانداران حقیقی بر انواع اولیه آن، همین نوع مراقبت از نوزادان است. جنین در حالی که با یک صافی ویژه مرتبط است، در شکم مادر مراحل رشد را پشت سر می گذارد. از طریق همین صافی است که خون مادر و غذا به جنین می رسد. برخی از نوزادان جنینی، از چنان رشد و تکاملی برخوردارند که تقریبا" به محض تولد می توانند شروع به دویدن کنند. بچه گوزن، گوساله، کره اسب و بچه خرگوش صحرایی نمونه هایی از این دست هستند. پستانداران جنینی، از موش حشره خوار کوچک گرفته تا وال غول پیکر، حوزه وسیعی از جانوران را تشکیل می دهند. هم اکنون نزدیک به 4000 گونه مختلف از پستانداران شامل حدودا" 20 راسته و 120 خانواده بر زمین زندگی می کنند.

برگرفته از:

The Encyclopedia Of Animals ( به کوشش علی فاطمیان )
[تصویر:  1381817162.gif]
___________________________________________________________
[تصویر:  star.gif] قوانین سایت رازبقا
[تصویر:  star.gif] قابل توجه نویسندگان، مولفین و مترجمین انجمن
___________________________________________________________
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط Am!r


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Question پرسش های متفرقه درباره پستانداران و درخواست راهنمایی Neda Ariania 0 2,880 19-10-2013، 09:34 PM
آخرین ارسال: Neda Arianiaکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان